Ons Bloemendaal de beeldbepalende villa, eventueel met de aanbouw van H.W. van Kempen uit de jaren vijftig, te redden. Onze zorg gold ook de bomen op het terrein, met name de grote oude plataan op de hoek. De aanvraag die wij gezamenlijk deden bij de minister van OCW om de villa de status van rijksmonument te verlenen, werd gesteund door de gemeentelijke monumentencommissie en door de gemeenteraad. In afwachting van het besluit van de minister mag geen sloopvergunning worden ver leend. Tegelijkertijd werden de plannen voor een nieuw appartementengebouw ter plekke, met onder andere een grote ondergrondse parkeergarage, diverse malen door de welstandscommissie naar de tekentafel terugverwezen. In december kregen wij hoop dat alles toch nog goed zal komen. De eigenaar diende een nieuw plan in, waarbij de villa behouden zal blijven. In de nu voorliggende bouw plannen kunnen alle partijen zich vinden. Wij zijn hier over temeer verheugd, daar inmiddels aan de overkant getoond werd dat oude panden prima hergebruikt kunnen worden. Ook al staat het op geen enkele monumentenlijst, het samenraapsel van gebouwen dat het oude hotel Iepenhove vormde, werd grondig opgeknapt en zal met een indeling in wooneenheden en een vernieuwd restau rantgedeelte een sieraad voor het dorp blijven vormen. Met de Joodse gemeenschap te Amsterdam werd overeen gekomen dat de stichting Ons Bloemendaal een financiële bijdrage zal leveren aan de restauratie van het poortgedeel te van de Joodse begraafplaats te Overveen wanneer ook het Mataher-huis, het reinigingshuisje midden op de begraafplaats zou worden hersteld. Hoewel er door de fir ma Plevier in 1997 wel aan het Mataher-huisje gewerkt werd, kwam de totale restauratie in 1997 nog niet tot stand. Inhakend op het landelijk thema stond de door Ons Bloemendaal voor de gemeente Bloemendaal georganiseer de Open Monumentendag op zaterdag 13 september in het teken van de scholenbouw. Met hulp van de medewer kers van het Gemeentearchief en van vormgever Joris Funcke werd een vouwblad samengesteld waarin de geschiedenis van de Bloemendaalse schoolgebouwen kort is weergegeven. Evenals voorgaande jaren waren de Roomskatholieke kerk te Vogelenzang (19de eeuw) en de Hervormde kerk te Bloemendaal 17de eeuw) ook open gesteld, en waren vrijwilligers aanwezig om uitleg te geven. Bij deze kerken werd door de wethouders Schnackers en Coebergh het startschot gegeven voor een fietstocht langs alle scholen van Bloemendaal. Daar waar vroeger scholen gevestigd waren, lieten op paaltjes aange- Kennemer Lyceum (gebouwd 1924) met rechts achter de nieuwbouw voor Montessorionderwijs (1935). Architectenbureau Eduard Cuijpers Foto ca 1950 (Foto GAB, KLM Aerocarto) Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 1, voorjaar 1998 9

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 9