Kaart (ca 1910) met rechtsboven 'Het Nieuwe Gedeelte'. tuur, de willekeurige situering van gebouwen en de gebruikte materialen, hebben ernstig afbreuk gedaan aan de indertijd bestaande harmonie tussen bebouwing en landschappelijke omgeving. De oorspronkelijke structuur is niettemin nog steeds herkenbaar en met name het groene kader zou de basis kunnen vormen voor de herinrichting. Zo'n landschappelijke benadering van een woningbouw programma is gerechtvaardigd door 'de historie van het terrein, de unieke geografische ligging, het cultuurhisto risch waardevolle totaalplan van Zocher, en tegelijk de kwetsbaarheid van het terrein in visueel-ruimtelijke en ecologische zin.' (zie B V.d.V. 1993, blz.10). Eerste ver kenningen vanuit deze invalshoek leiden tot een bebou wing in drie clusters (rond hoofdgebouw, de noord-west- hoek, en de kwekerij zone bij de Brederodekliniek) waarbij het open middengebied en de gesloten buitenrand worden gehandhaafd. Waterpartijen, beplanting, vista's en zichtlij nen blijven bestaan c.q. worden hersteld. Lijkt het er op dat aldus de oorspronkelijke parkarchitectuur hierbij tot zijn recht komt, of dit ook werkelijk het geval zal zijn Deze waren vroeger bestemd voor artsen en voor een van de directieleden, later kregen ze andere functies: huisves ting voor patiënten, polikliniek, school voor de cliënten van de jeugdafdeling Amstelland, e.d. Ontwikkeling van het terrein Door de opeenvolging van veranderingen is de eenvoud en overzichtelijkheid van het parkconcept van Zocher en Springer verloren gegaan. De diversiteit van de architec- J.D. Zocher jr. L.A. Springer. 10 Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 2, zomer 1998

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 10