Kristallen kroonluchters zijn de enige luxe in dit sobere gebouw. bij de bouw. In alle weekverslagen die tijdens de bouw werden opgesteld klaagde men over de geringe vorderin gen van de bouwwerkzaamheden. Directeur Van Oldenborgh vroeg zich reeds in een vergadering van de nieuw bouwcommissie van 7 oktober 1933 af of de werk zaamheden niet moesten worden overgedragen aan een andere aannemer. De commissie uit de Raad van Toezicht meende in haar vergadering van 6 november 1933 dat ontslag in het persoonlijk belang van de aannemer was en dat het werk beter aan een ander kon worden overgedra gen. Een en ander resulteerde in verschillende rapporten over de slechte gang van zaken op de bouwplaats. De aan nemer weigerde echter mee te werken. Daarom stuurde het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland op 24 oktober 1934 een brandbrief aan de aannemer, waarin zij meldde dat de bouw van het hoofdkantoor van het PEN 'in ernsti ge mate' vertraging ondervond, die op ongeveer vijf Heemstede. Deze beide gemeenten zouden het PEN waarschijnlijk met open armen ontvangen. Al eer der had directeur Van Oldenborgh de architect gepolst of er een geschikt bouwterrein in Heemstede voor handen was. Daarbij werd Zwiers gemachtigd om bij de plaatselijke wet houder inlichtingen in te winnen, zonder te laten merken dat dit voor het PEN zou zijn. De bouwwerkzaam heden Zwiers wijzigde, zijn ont werp zodanig, dat de gemeente Bloemendaal op 26 juli 1933 de bouwver gunning kon verlenen. De PEN-directie ging op 3 1 juli 1933 over tot openba re aanbesteding van de bouw van het nieuwe hoofdkantoor in het Kinheimpark. Op de inschrijvingsformulieren sprak men van een 'dienst en administratiegebouw, met twee bijgebouwtjes'. Het gebouw zou niet alleen de administratieve taken van dienst bevatten, zoals dat in een gewoon kantoorgebouw het geval was, maar ook tal van zuiver technische dien sten, zoals bijvoorbeeld de ijkinrichting voor de meters met alle bijbehorende technische ruimten, werkplaatsen en magazijnen en verder bijvoorbeeld de propaganda-afdelin- gen met toonkamer, leskeuken voor elektrisch koken, als mede reparatiewerkplaatsen en magazijnen. In augustus 1933 werd een contract met een aannemer uit Santpoort getekend, die de laagste aanbestedingsprijs van 513.000 gulden bood. Niet minder dan 87 aannemersbedrijven hadden meegedongen. Een maand later, op 24 september 1933, werd de eerste paal geslagen. Jammer genoeg was de relatie met de aannemer vanaf het begin slecht. De hoofdaannemer bleek over onvoldoende managementkwa liteiten te beschikken en de onderlinge afstemming van werkzaamheden liet te wensen over. En vele afkeuringen van het aangeleverde materiaal zorgden voor vertragingen Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 2, zomer 1998 15

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 15