De hoofdverdieping was voor de publieksruimten bestemd. De bezoekers kwamen via een vestibuletrap in het gebouw. Voor de elektrisch gesloten draaideur - 'tour niquetdeur' - die toegang tot de hal verschafte moesten zij zich bij de portier melden, die aan de rechterzijde in een loge zat. Aan de linkerzijde van de deur zaten de telefonis ten. Deze monumentale ingang was slechts voor het publiek bestemd en het personeel ging via een ingang aan het souterrain - alwaar een fietsenkelder was - naar boven. Alle ingangen kwamen zeer overzichtelijk op één punt, de hoofdvestibule, bijeen. De portier kon zo vanuit zijn loge een optimaal toezicht houden op iedereen die het gebouw betrad of verliet. De telefonistenloge was een geheel sym metrische pendant van de portiersloge, met als handige bijkomstigheid dat de portier na kantoortijd belast kon worden met de telefoondienst. De ruime, lichte en hoge hal met een imposant trappenhuis vormde het kloppende hart van het gebouw en daarvandaan splitsten zich de gangen naar de drie vleugels af. In de hoeken van de lin ker- en rechtervleugel bevonden zich nog eens aparte trap penhuizen. Vanuit de centrale hal liep men rechtdoor via een gang naar de middenvleugel, waar helemaal achterin grote kantoorlokalen waren gelegen. Deze gang verschafte bezoekers makkelijk toegang tot verschillende onderafde lingen belast met publieksfuncties, loketten, een spreekka mer en de kasafdeling. Langs de muren waren reclamevi trines opgesteld. Ook in de rechtergang waren afdelingen met publiekstaken, zoals het districtskantoor Bloemendaal en de propaganda-afdeling, waartoe ook de leskeuken voor elektrisch koken behoorde. In deze gang was een als gla zen vitrine uitgebouwde en voor iedere bezoeker zichtbare modelkeuken die de propaganda-activiteiten van het PEN liet zien. Vanuit de gehele provincie kwamen huisvrouwen met bussen naar de voorlichtingsdagen die in het PEN- gebouw in Bloemendaal werden georganiseerd. In een grote voordracht- en filmzaal werden theorielessen gege ven. Een aantal PEN-medewerkers vertoonden de voorde len van het koken met elektriciteit, maar ook andere moderne technieken in de keuken, zoals het gebruik van koelkasten die net als kooktoestellen zelfs door het PEN werden verhuurd. Het PEN verkocht de kooktoestellen ook en verstrekte subsidies voor de aanlegkosten. In de propa ganda van het PEN speelde voorts het elektrische strijkijzer een belangrijke rol. In het souterrain van het nieuwe gebouw had men een reparatieplaats ingericht. Technische vleugel Alleen de linkervleugel van het PEN-hoofdkantoor was niet toegankelijk voor het publiek. Dit was de technische vleu gel en hier hadden de ingenieurs hun werkkamer. Behalve alle vertrekken links van de hal omvatte de linkervleugel ook de gehele noordzijde van het gebouw, wat de ideale omstandigheden bood voor een ijkzaal. Alle grote kantoor lokalen lagen op het zuiden en het oosten. Zo lag de administratie (laagspanningsafdeling, meterboekhouding, stroomverkoop) aan de oostzijde van het gebouw. Een aantal directiekamers en werkkamers van ingenieurs waren aan de voorzijde van het gebouw - de westzijde - gelegen. De hoofdtrap voerde naar de eerste verdieping, die bestemd was voor de staf van de directie. Tegenover het trappenhuis, recht boven de hoofdingang, was een fraaie vergaderzaal van de Raad van Toezicht, die soms voor conferenties werd benut. Omdat de fraai betimmerde kamers van de directie en de hoofdambtenaren daar vlak naast lagen, diende de vergaderzaal ook voor 'gewone' vergaderingen van de directie en hoofdambtenaren. Dit was het belangrijkste en meest representatieve gedeelte van het gebouw. Voorts trof men op deze verdieping kamers aan van de administratie. De afdeling correspondentie zetelde in de linkervleugel en de boekhouding, alsmede de inkoop- en magazijnadministratie waren in de midden vleugel gehuisvest. Boven deze verdieping waren op de zolder - de tweede verdieping - grote tekenzalen gelegen, één voor elektro techniek en één voor bouwkundige werkzaamheden. Over de volle breedte waren hier ramen op het oosten, zodat de tekenzalen heerlijk lichte ruimtes waren. De westzijde van deze ruimten, die achter de hoger opgetrokken bekapping van de voorgevel lagen, ontbeerde die lichtinval. Dit was het rustigste gedeelte van het gebouw en voor tekenzalen qua zonligging ook de beste situering. Tussen de tekenza len lagen de beide chefkamers, glazen hokken van waaruit de chefs toezicht konden houden. Vlakbij, ook centraal, was ook een lichtdrukkamer opgenomen. Aan de vleugel einden - de beide hoekpunten - waren ruime tekeningen- kluizen aangebracht. De zolderruimte boven de linker- en rechtervleugel - de noord- en zuidgevel - werd voor uit breidingsdoeleinden bestemd. Om die reden waren deze zolders met houten kapconstructies gedekt in plaats van met een betonkapconstructie, zoals bij de voorgevel. Ook het achtergebouw en de middenvleugel, dat van een plat dak was voorzien, konden in de toekomst worden uitge breid. Voorname soberheid De voorname soberheid was ook in het interieur verwerkt. 'Het bijzondere van het PEN-gebouw zat verborgen in de grote eenvoud, zowel wat inrichting als afwerking betrof', aldus Het Volk van 2 oktober 1935. De vloerbedekkingen bestonden grotendeels uit linoleum, en alleen de voor 18 Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 2, zomer 1998

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 18