Masterplan herstel duinvalleien Op 29 april 1998 is er precies 100 jaar lang water onttrokken aan de duinen van het Nationaal Park Zuid-Kennemerland. De water onttrekking werd gestart uit oogpunt van ver betering van volkshygiëne, tegen ziekten als cholera. Dit jaar, 1998 wordt de winning door PWN sterk verminderd ten gunste van ontwik keling en herstel van natte natuur. Dit is pro vinciaal beleid geworden. Deze vermindering van waterwinning betekent een historische ommezwaai. Vroeger was het duin voor eenderde vochtig. Door de aanleg van het Noordzeekanaal, de polder en de waterwin ning is de grondwaterstand sterk gedaald en zijn de duin valleien verdroogd. Met de vermindering van de, winning in 1998 zal de grondwaterstand over grote oppervlakten van het duin weer circa 1 meter stijgen. En in veel van de verdroogde valleien van het park zal vernatting optreden. Vernatting die leidt tot nieuwe mogelijkheden voor de groei en bloei van zeldzame, vochtige duinplanten zoals Parnassia en Moeraswespenorchis. Heel bijzonder, maar het gebeurt allemaal niet zomaar. Grondwaterplan Het provinciale grondwaterbeleid is in 1986 neergelegd in het provinciaal Grondwaterplan en twaalf jaar later is het dan zover: een van de winningen van PWN gaat terug van 9,4 miljoen m3 naar 2 miljoen m3. Samen met andere winningen in Zuid-Kennemerland zal PWN in 1998 in totaal nog zo'n 5,5 miljoen m3 winnen. Deze miljoenen m3 zijn natuurlijk niet genoeg om alle klanten van drink water te voorzien. Het zusterbedrijf van de gemeente Amsterdam zal tijdelijk voorzien in het tekort en daarna zal PWN haar klanten in Haarlem, Bloemendaal, Velsen en Zandvoort weer voorzien van eigen PWN water. Drinkwater zal blijven stromen uit de kranen van klanten. Grondwater zal weer ten goede komen aan natuur van de duinen. Regenwater zal de zoetwaterbei weer aanvullen en onder invloed van de zwaartekracht zullen de wingaten in de zoetwaterbei weer dichtstromen. De meest noordelijke winningen langs de Prise d'Eau, het openbare deel dat leidt naar Duin en Kruidberg, stoppen het eerst. De grond waterstand zal niet direct gaan stijgen, doch het zal enkele jaren duren voordat zo'n driekwart van de stijging heeft plaats gevonden. Duinmilieu In de noordwestelijk gelegen valleien, zoals het Houtglop en Zuidervlak, zal de vernatting leiden tot aanzienlijke Vernatting van de duinen leidt tot nieuwe mogelijkheden voor de groei en bloei van zeldzame, vochtige duinplanten zoals Parnassia. 22 Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 2, zomer 1998

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 22