oppervlakten vochtig duinmilieu. Het Houtglop is in 1992/93 al klaar gemaakt voor de vernatting. De aaneen gesloten ligusterstruwelen zijn geklepeld (in stukjes gehakt) en de voedselrijke humuslaag is afgeplagd. Kaal moederzand heeft de valleibodem vele jaren gesierd. Het maaiveld is hergemodelleerd door verstuiving van zand. Het water was welkom in deze prachtige uitgangssituatie voor flora en fauna van vochtige duinvalleien, echter het water kwam niet. Alleen op kleine plekjes, die door afvoer van zwarte toplaag van de bodem wel vochtig zijn gewor den, komen vele zeggesoorten en Knopbies in grote dicht heden voor. Ook kleurt Strandduizendguldenkruid vallei- delen geheel roze. In de vallei het Zuidervlak zijn deze winter door Natuurmonumenten ook delen geplagd om ontwikkeling van de zeldzame, vochtige duinvalleiflora en -fauna mogelijk te maken. Overzichtsplan In bijna alle valleien in het westelijk deel van het park en van de voorgestelde uitbreiding van het park zal naar ver wachting vernatting op gaan treden. De verwachte natte oppervlakten kunnen klein zijn, of groot. De totaal opper vlakten moeten nog uitgerekend worden. Het park is namelijk druk doende met het opstellen van een over zichtsplan waarin de plannen en maatregelen staan voor het herstel van de natuur van vochtige duinvalleien en duinmeren na verminderen van de duinwaterwinning. Het Masterplan Regeneratie Duinvalleien Nationaal Park Zuid- Kennemerland wordt opgesteld door de grote beheerders van het park: Natuurmonumenten, N.V. PWN Waterleidingbedrijf Noord-Holland en Staatsbosbeheer. Het plan gaat over alle duinvalleien en duinmeren van het park (inclusief het voorgestelde uitbreidingsgebied)de duinen tussen IJmuiden en Zandvoort. Het Masterplan heeft een horizon van dertig jaar, de periode waarover het herstelbeheer uitgevoerd zal gaat worden. Voor de eerste vijf jaar zal een uitvoeringsplan worden opgesteld. De beheerders kunnen dan hun activiteiten plannen. Voedingsstoffen Niet alleen de beheerders weten dan waar zij aan toe zijn. Het plan wordt opgesteld binnen park verband, waar naast de beheerders ook de overheden in vertegenwoordigd zijn. Ook vrijwilligersgroepen, die actief zijn in het duin, zal om een reactie worden gevraagd. De inhoud van het Masterplan zal in het najaar van 1998 met een folder bekend worden gemaakt aan bezoekers van het duin. Ook zij weten dan wat er de komende jaren gaat gebeuren in hun duin. Want een ding is zeker: om de vernatting tot een succes te maken zullen er beheermaatregelen getroffen moeten worden. In bijna alle verdroogde valleien zullen door de vernatting plots meer voedingsstoffen beschikbaar komen. Verruigende plantensoorten zullen hiervan profite ren en de begroeiing gaan domineren. Beheermaatregelen als maaien van verruigde vegetaties, afplaggen van de humusrijke bodemlaag e.d. zijn nodig om een gunstige uitgangssituatie te creëren voor vochtige duinvallei levens gemeenschappen. Grondwaterstand Niet alleen in het duin zijn maatregelen nodig, maar ook in de binnenduinrand waar de mensen in oude strandvlak ten wonen. Uit onderzoeken is gebleken dat een aantal wijken in de oude strandvlakten last kan krijgen van wateroverlast als gevolg van de vermindering van de duin waterwinning in de duinen. De gemeenten, Hoogheemraadschap en provincie gaan hier vanaf mei 1998 maatregelen treffen. Herinrichting van duinrellen en diepdrainage zullen ervoor zorgen dat de grondwaterstand niet hoger komt dan 70 cm onder het maaiveld, een norm uit het Bouwbesluit om droog te wonen. Voor het aanbre ken van de Nederlandse regenperiode, november, zal het werk klaar zijn. Zowel het duin als haar bewoners en bezoekers zitten deze winter goed. Marieke Kuipers Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 2, zomer 1998 23

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 23