Mensen en ideeen achter de Bloemendaalsche School- vereeniging 1901-1913 Zelfgedacht en zelfgedaan Ouders die rond de eeuwwisseling zochten naar alternatieven voor het reguliere lager onderwijs, besloten in enkele gemeenten zelf een school op te richten. Over deze zogeheten schoolverenigingen is nog maar weinig bekend. In dit artikel het verhaal van de oprichters van de Bloemendaalsche Schoolvereeniging, en de vooruitstrevende ideeën over onderwijs en opvoeding die zij in deze school ten uitvoer brachten. Rond de eeuwwisseling waren in Bloemendaal veel ouders ontevreden over de lagere scholen in hun gemeente. Zij wilden voor hun kinderen een gedegen voorbereiding op de H.B.S of het gymnasium, terwijl op de Bloemendaalse scholen slechts elementaire kennis van lezen, schrijven en rekenen werd bijgebracht. Veel kinderen reisden daarom dagelijks naar Haarlem om daar de Nassauschool te bezoe- De schooljeugd geniet van de sneeuw bij het schoolgebouw van de B.S.V. dat op 1 mei in gebruik werd genomen, (foto 1902, GAB) ken die aanvankelijk aan de wensen van de ouders vol deed. Toen problemen tussen de Bloemendaalse ouders en één van de onderwijzeressen daar uitliepen op een grote ruzie, werden veel kinderen van school gehaald. Voor hen moest iets anders worden gezocht. "Meer dan te voren werd nu gevoeld hoe noodig te Bloemendaal zelve eene school moest wezen, waar onderwijs gegeven werd, dat aan den eisch der tijd voldoet".1 B.S.V. Onder de ontevreden ouders bevond zich ook Adriaan Stoop, miljonair geworden in de petroleumhandel in Indië. Stoop had duidelijk voor ogen hoe modern onder wijs eruit moest zien. Met zijn vrouw Miente ontwikkelde hij in het voorjaar van 1901 plannen voor de oprichting van een nieuwe school in Bloemendaal. Vanaf het begin onderhield het echtpaar daarbij intensief contact met Cornells Vrij, hoofd van de in 1898 opgerichte Nieuwe Schoolvereeniging in Amsterdam.2 Zo adviseerde Vrij hen om onderwijzer Lodewiekes Alexander Barth Ulehake aan te stellen als hoofd van de nieuw op te richten school. Bijgestaan door andere ouders zetten de Stoopen vaart ach ter hun plannen. Al in september 1901 begonnen de les- 24 Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 2, zomer 1998

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 24