Beschermd dorpsgezicht aan het zicht onttrokken Bescherming De overheid vond dit ook: het werd trouwens tijd. Al vanaf het begin van zijn bestaan heeft 'Ons Bloem endaal' gepleit voor een steviger bescherming dan alleen een bestem mingsplan kan bieden voor dit karakteristieke village- bied uit de periode rond 1900. 'Bijzonder is de landschappelijke aanleg op een merendeels geaccidenteerd terrein met enkele zeer grote hoogteverschillen. De aanleg bevat een overwegend slingerend wegenplan met ruime percelen waarop zich een gevarieerde villabebouwing bevindt die merendeels tussen 1880 en 1920 is ontstaan. Het particuliere groen van deze huizen bepaalt in hoge mate het lommerijke karakter van de openbare ruimte. De aaneengesloten villaparken Bloemendaalsche Park, Duin en Daal en Hoog Hartenlust zijn tezamen met het Bloemendaalse Bos van belang wegens bijzonder land schappelijke, stedenbouwkundige, cultuur- en architec tuurhistorische waarden' (citaat uit het advies van de In het zomernummer 1997 van 'Ons Bloemendaal' werd het al vermeld: de Bloemendaalse gemeenteraad heeft de ministers van OCW en VROM positief geadviseerd om te komen tot een aanwijzing als zogenoemd 'beschermd dorpsgezicht' van de villaparken 'Bloemendaalsche Park', 'Duin en Daal' en 'Hoog Hartenlust', maar ook van het Bloemendaalse Bos, de Hertenkamp en Thijsse's Hof. Eerdaags wordt de uiteindelijke aanwijzing verwacht, bekrachtigd door maar liefst twee ministers. Het gebied wordt aan de noordzijde begrensd door de Zomerzorgerlaan, in het oosten door de Bloemendaalseweg, aan de zuidzijde door de lijn Parkweg-Midden Duin en Daalseweg en aan de west kant door de Hoge Duin en Daalseweg. Dit is inder daad het allermooiste deel van Bloemendaal. En hoe wel de kwalificatie 'uniek' naar mijn mening alleen met de grootst mogelijke voorzichtigheid moet wor- Men waant zich niet meer veilig zonder hoge heggen als erfafschei- ding. den gehanteerd, mag dat in dit geval zonder over drijving gebeuren. Typisch Bloemendaalse boogjes- hekken. Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 2, zomer 1998 31

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 31