zien. De charme van inkijk en uitzicht gaat meer en meer verloren. Soms lijkt het hier wel een voorstad van een metropool in welk Europees land dan ook, waar door muren of stekelheggen iedere blik van vreemden wordt geweerd. het in de tuin één of enke le plekjes te maken met volkomen privacy, waar het goed en ongezien toe ven is. Kies vervolgens als beplanting van uw erf- scheiding een gevarieerd assortiment heesters: groenblijvend en bladver liezend, hoog en laag, en bloeiend in verschillende jaargetijden. Ga tenslotte al die hoge heggen met de zaag te lijf, waarbij mis schien nog wel enkele mooie exemplaren gehand haafd kunnen blijven. "Zonde van het geld, dat voor niets is uitgegeven aan die dure coniferen", zult u zeggen. Maar het beschermde dorpsgezicht stijgt wèl in waarde, omdat het nu weer zichtbaar wordt voor de bewoners èn voor een ieder die hier komt genieten! Landelijke hekken aan de Duinlus tweg. Praatje Maar is het echt nodig? Is privacy (en veiligheid) alleen mogelijk achter metershoge heggen? Niet iedere bewoner van dit gebied behoort tot de risicogroep en voelt zich daarom gedwongen zich echt te beveiligen. Bovendien, eenmaal binnen zo'n heg kunnen onverlaten ook maar al te gemakkelijk ongezien hun gang gaan. Het doel van het beschermde dorpsgezicht is immers naast behoud toch ook zichtbaarheid? De laatste jaren wordt er door steeds meer mensen enthousiast getuinierd; dan is het toch leuk die tuin ook aan de buitenwereld te tonen? En wat is een gezelliger onderbreking van het gezwoeg dan even de rug te kunnen strekken voor een praatje 'over de heg' met bekenden of onbekenden? Men doet er de leukste ervaringen mee op! Dit sociale aspect lijkt me zeker niet te onderschatten. H. van Voorst Vader-Duyckinck Sander (Foto's Maarten van Eeghen.) Naschrift van de redactie: Niet alleen hoge heggen, maar ook meer dan manshoge hekken rijzen als paddestoelen uit de grond. Eveneens 'om veiligheidsredenen'. Wij zijn van mening dat zo'n gevangenishek de meest fantasieloze oplossing is om huis en tuin te beveiligen. Er zijn tal van andere mogelijkheden die minder afbreuk doen aan de schoonheid van onze omgeving, zoals bijvoorbeeld dit meer landelijke hek van puntige paaltjes dat langs de Duinlustweg te bewonderen is. Misschien kan men ook een andere veiligheidsfilosofie aan hangen en de V.S. tot voorbeeld nemen, waar men een open ligging met zicht vanaf de straat op de voordeur, juist een goede bescherming vindt. Bloemendaalse booghekjes zijn er nooit genoeg! Waarde Gelukkig, er zijn met het planten van al die Cupressocyparis 'Leylandii', die felgroene coniferen-heg gen geen onherstelbare dingen gebeurd. Ten eerste is er ook ander 'plantsoen' mogelijk. Een beukenheg wisselt met de seizoenen tenminste ook van aanzicht. Nog beter is Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 2, zomer 1998 33

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 33