Van de redactie Dit zomernummer beginnen wij met een hartelijke uitnodiging om met ons mee te wandelen over het terrein van het voormalige Provinciaal Ziekenhuis Santpoort op 27 juni aanstaande. In het artikel 'De toekomst van het verleden' van de hand van Peter de Natris, tot voor kort werkzaam in het 'P.Z.', en Piet van Twuyver, beheerder van het Museum Meerenberg, wordt uitvoerig uit de doeken gedaan in welk een belangrijke fase dit terrein verkeert. Ook de leden van de Stichting Santpoort en de Historische Kring Velsen hebben een uitnodiging gekregen. Nadere informatie over de wande ling vindt u elders in dit blad. 'Komt allen en denkt mee!' is het devies. Het PEN-gebouw is de laatste tijd veel in het nieuws geweest vanwege de onzekere bestemming van het gebouw. Op dit moment wil de eigenaar het verhuren als kantoorpand. Henri Spijkerman gaat zeer uitgebreid in op de ontstaansgeschie denis van het PEN-kantoor en zijn sobere architectuur in het artikel 'Het PEN-gebouw in Bloemendaal, kantoor van voor name soberheid'. Een essay met de schone titel 'Zelfgedacht en Zelfgedaan' beschrijft het ontstaan van de Bloemendaalsche Schoolvereeniging. Hierin wordt uitgebreid aandacht besteed aan de vernieuwende ideeën over onder wijs die ten grondslag lagen aan de oprichting van deze school. Wij zijn dank verschuldigd aan Skript, een door studen ten verzorgd geschiedenis-tijdschrift uit Amsterdam, dat wij dit boeiende artikel mochten publiceren. In 'Masterplan herstel duinvalleien' van de hand van Marieke Kuipers wordt ons het wel en wee, oftewel het natte en het droge, van de duinen uit de doeken gedaan. Met 'Linde voor Bleek en Berg' doet Joan Patijn verslag van een feestelijke boomplant-middag bij de oude boerderij Bleek en Berg aan de Bergweg in Bloemendaal. Binnenkort, ergens in mei, verwachten wij het blijde bericht dat de villaparken Bloemendaalsche Park, Duin en Daal en Hoog Hartenlust definitief zijn aangewezen als 'beschermd dorpsgezicht'. Een kleine domper op de vreugde is het artikel 'Beschermd dorpsgezicht aan het zicht onttrokken' van ons oud-bestuurslid Jet van Voorst Vader-Duyckinck Sander. In onze mooiste, meest landelijke buurten worden steeds vaker manshoge heggen geplant, met het gevolg dat 'de wande laar verveeld tussen groene wanden zijn weg vervolgt'. Onze eigen bezorgdheid betreft de hoge hekken die her en der in Bloemendaal oprijzen. Ter illustratie ziet u de eens zo schilderachtige Parkweg te Bloemendaal afgebeeld, nu onherken baar veranderd door een overdaad van ijzerwerk. Deze foto kreeg het bijschrift mee 'Van paradijs naar paranoia?'. Tot slot een oproep. Is het misschien een goed idee om de oude Bloemendaalse booghekjes die niet meer in gebruik zijn, ergens op een centraal punt, bijvoorbeeld de gemeentewerf, te verzamelen en te bewaren? Florentine van Eeghen, redactie. De Parkweg in Bloemendaal: van paradijs naar paranoia? 4 Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 2, zomer 1998

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 4