Dit artikel geeft mede op basis van genoemde rapportages een globale indruk van de ontwikkelingen die zich op deze voormalige buitenplaats hebben voorgedaan om daar mee de interesse voor dit belangrijke project te stimuleren. Het PZS-terrein is immers de enige locatie waarop in Bloemendaal nog een substantieel aantal woningen is te bouwen. Wat hier verricht wordt dient de toets van de kritiek te kunnen doorstaan. Meer en Berg Tot in het midden van de zeventiende eeuw bevonden zich in dit noordelijke deel van Bloemendaal's binnen- duinrand enkele hofsteden met daaraan verbonden bleke- rijen. Een van de grotere heette Cloeckendael - naar de eigenaar dr. Nanning Florisz Cloeck, een Amsterdams koopman. De naam werd in 'Meer en Berg' veranderd toen mr Willem van Gennep, eveneens een Amsterdams koopman, deze buitenplaats in 1655 als zomerverblijf ver wierf. Na verschillende andere bezitters kwam het in 1762 in handen van mr Christoffel Jan van Dam, burgemeester van Haarlem, gehuwd met Henriëtte Jacoba van Hoorn. Van Dam breidde het bezit uit door aankoop van de noor delijk gelegen hofstede 'Valckenburgh' - later Rust en Onrust genoemd. Dit geheel bleef decennia lang in deze familie. De laatste bewoner, ook vermeld bij de kaart van Nautz uit 1836, was Pieter Theodorus van Hoorn (1774- De voormalige directeurswoning 'Meerzicht', litho 1864. De dunne bomen zijn nu woudreuzen. 1842) - penningmeester van de thesaurie van Amsterdam. Na diens overlijden werd de buitenplaats op een veiling door Jhr. J.P. Teding van Berkhout ten behoeve van het bestuur van de provincie Noord-Holland aangekocht. De provincie verwierf hiermee een geschikte locatie voor een krankzinnigengesticht. Tot de bouw daarvan had men besloten om te voldoen aan de eisen van de Krankzinnigenwet van 1841, waarin provincies werden verplicht te zorgen voor adequate voorzieningen ten behoeve van psychiatrische patiënten. De buitenplaats omvatte een herenhuis met koetshuis, stal len en tuinmanswoning, een zomerhuis, loodsen en schui tenhuis langs het meer, moes- en broeituinen, wei- en hooilanden, bos en duin. Ook enkele oostelijk van de Brederodeweg gelegen percelen wei- en hooiland, een duinterrein en een stuk bos hoorden hier toe. Door een grondruil met mr F.A. van Hall, eigenaar van 'Duin en Kruidberg', wordt een paar jaar later het terrein met nog eens 5 ha uitgebreid. J.D. Zocher jr Het ontwerp van het nieuwe gesticht, het omringende 6 Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 2, zomer 1998

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 6