samen te vatten. Dat het aanzien van het terrein er ingrij pend door is veranderd, is echter onmiskenbaar. De huidi ge situatie wordt hierna globaal belicht aan de hand van een terreinkaart uit omstreeks 1995. Hierop is een drietal bebouwingsclusters te onderscheiden. Noord-westelijk cluster Nadat al decennia lang de huisvesting van patiënten hier van een ontoelaatbaar niveau was, maar nieuwbouw niet werd toegestaan, viel 'Het Nieuwe Gedeelte' in de jaren tachtig onder de slopershamer. Er voor in de plaats kwam een drietal laagbouw-paviljoens: West-Friesland (1980), De Meerlanden (1982) en de dr B.H. Evertskliniek (1990). Deze zijn nog steeds in gebruik voor patiëntenzorg. Ten dele zijn dit psychiatrische patiënten voor wie in Amsterdam vervangende oplossingen moeten worden gerealiseerd. Ten dele is het een tijdelijk gebruik door de Brijder Stichting die hulp biedt aan drugs- en alcoholver slaafden. Noord-oostelijk cluster In de hoek tussen Velserendlaan en Brederoodseweg, het meest noord-oostelijk deel van het PZS-terrein, treft men de thans niet meer voor de psychiatrie gebruikte Brederodekliniek. Deze werd in 1960 ontworpen voor de toen in opkomst zijnde sterk medisch gerichte psychiatrie. De beoogde aanpak werd er echter niet gerealiseerd. Tot aan de jaren negentig was hier de opname en de kort durende behandeling ondergebracht. Zuidelijk van dit gebouw staan de accommodaties voor bewegingstherapie/sport en fysiotherapie en een keuken. Deze nieuwbouw uit 1991 wordt thans ook door derden gebruikt. Zuidelijk cluster Centraal in het meest zuidelijk gelegen cluster staat het hoofdgebouw. Aan de Brederodelaan treft men de prote stantse kerk, de vroegere portierswoning en een toegangs hek. Aan de duinzijde staan gebouwen met uiteenlopende func ties: Wieringerland. In drie fasen gebouwd (1937, 1939, 1951) ter huisvesting voor vrouwelijke verpleegkundi gen. Later aangepast voor psychiatrische patiënten en vooralsnog daartoe in gebruik. Op de gronden achter Wieringerland lag de katholieke begraafplaats, met daarnaast een hoek voor joodse gra ven. Carpe Diem, uit circa 1925, gebruikt bij de tuinthera- pie. Het voormalige 'Paviljoen' dat in 1973 werd uitge breid en verbouwd tot opleidings- en personeelscen- trum. Later diende het tevens voor de ontspanning van patiënten. Het Mortuarium/ Pathologisch Anatomisch Laboratorium (eind 19e eeuw). Op het achterterrein van het hoofdgebouw bevindt zich het uit 1898 stammende en vrijwel intact geble ven 'oude zusterhuis' dat decennia lang gediend heeft voor de huisvesting van vrouwelijke verpleegkundigen. Lanen en wegen Voor de verbinding tussen de clusters is vooral de rond weg van belang die om het bebouwde deel van het park loopt. De Beukenlaan, in 1899 tegen de duinvoet aangelegd, is de belangrijkste verbinding tussen het zuidelijke en het noord-oostelijke cluster. Opvallend is hier de hoogte van de binnenduinrand, met de overgang van enkele weitjes (voorheen bleekvelden) naar de volgende strandwal - de Brederodelaan. Ten oosten van deze laan staan de vroegere directeurswo ning 'Meerzicht', het voormalige koetshuis en nog enkele bedrij fsgebouwtj es Bij de nieuwbouw treft men een afslag die leidt naar 'Brederodeduin', aan de overkant van de Bergweg gelegen, dat lang patiënten heeft gehuisvest maar inmiddels een andere bestemming heeft gekregen. Iets meer noordelijk is er een tweede doorgang, nu onder de Bergweg door, naar Jagtlust. Dit terrein werd benut voor de bostherapie en voor ontspanning van zowel patiënten als van personeel. Men treft hier nog de resten van een openluchttheater, van sportvelden en van een openluchtbad. In 1996 is Jagtlust opgenomen in het Nationaal Park Zuid-Kennemerland. De verbinding tussen het noord-westelijke en het noord oostelijke cluster gaat over grotendeels vlak en open ter rein. Links heeft men zicht op de villa 'Bloemendaals Begin', rechts op het tuinbouwgebied en de boomgaarden. Vanuit de Brederodekliniek loopt de verbinding met het hoofdgebouw via de Lindenlaan, gevolgd door De Dreef. Na het gebouw van de bewegings- en fysiotherapie treft men rechts enkele bedrijfsgebouwen (van brandweer en technische dienst) en een voormalige ontspanningszaal voor patiënten 'Musis Sacrum' (1963). Links passeert men eerst de locatie van de vroegere begraafplaats 'Rust na Onrust' - een parafrasering op 'Rust en Onrust' zoals een tijdlang de hofstede Valckenburgh heette. Na de huidige hoofdingang passeert men vervolgens enkele woningen. Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 2, zomer 1998 9

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 9