voor muurbespanningen wordt vervaardigd, komt op maat gemaakt binnen. Tijdens het bespannen van de muren was iemand in dezelfde kamer bezig de lambrizering in te wrijven met vloeibare, bruine was. Per ongeluk werd een ladder verschoven waar de pot met bruine was op stond, de pot viel om en een heel stuk bespanning kon worden nabesteld. De lambrizering die gedeeltelijk verbleekt was staat er nu weer diepbruin glanzend bij. Plafonds Waar de brandtrap had gezeten, moesten de rijk bewerkte plafonds worden nagemaakt. Van de sierranden met blok jes en ook de rozetten die her en der in de hal ontbraken, zijn mallen gemaakt. De decoraties zijn toen in gips gego ten en op de plafonds gestucadoord. Alles werd zeer pre cies en vakkundig gedaan. De schilder kreeg last van zijn nek tijdens het schilderen van de kassetteplafonds in de hal en moest een stellage bouwen zodat hij liggend kon schil deren. Daar is een leliepatroon in rood, goud en wit. De rozetten zijn in bladgoud en overal moesten op het laatst Over alle vloeren zat een grijs kleed geplakt(links). Van het hele parket is een minuscuul laagje afgeschuurd en de ontbreken de stukjes zijn aangevuld (rechts). de meeldraden nog goud worden geverfd, een heel precies werkje. Vakmanschap De familie jonker heeft grote bewondering voor het vak manschap waarmee het huis is gerestaureerd. Overal zijn vakmensen en specialisten ingezet. Voor het dak van de koepel kwam bijvoorbeeld iemand die gespecialiseerd was in kerktorens om de leien rond te knippen. Er zijn ook gekke ontdekkingen gedaan. Zo zijn zij binnen bijvoor beeld op zoek gegaan naar de ovale dakraampjes die van buitenaf wel te zien waren, maar binnen ontbraken. Op die plaats zat een kast en toen de kast weg was zat er weer een muur. Met een bijl werd die muur doorgebroken en toen pas kwamen de raampjes tevoorschijn. Monument Endymion is een provinciaal monument. Niet alleen het huis valt onder deze bescherming, maar ook de twee openslaande hekken met de goudkleurige speerpunten, het theehuis met de pergola en het houten prieel aan de zuid zijde. Tijdens de restauratie is de familie Jonker steeds bij gestaan door de heer Van de Klei van de afdeling Monumenten van de provincie, die begeleid door de ver schillende experts steeds een kijkje kwam nemen. Deze steun van de provincie is er nog steeds en wordt als zeer stimulerend en onmisbaar ervaren. CORINNE JONICER-ElIAS EN Florentine van Eeghen-Elias De rijk versierde plafonds zijn weer in ere hersteld. Foto's bezit familie Jonker. - I.'"' 14 Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 3, najaar 1998

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 14