Lange historie De voormalige hofstede Bosch en Landzigt heeft een lange historie achter de rug. Het maakte deel uit van het voor malige jachtgebied van de Heren van Brederode, die omst reeks 1200 in het noordelijk deel van Bloemendaal een kasteel hadden laten bouwen. Het jachtgebied was bereik baar via een zandweg naar Zandvoort, de huidige Zandvoorterweg, die om het wild niet te laten ontsnappen met een klaphek was afgesloten. Bij dit klaphek waar later tol werd geheven is bebouwing ontstaan: de bovengenoemde hofstede en daar tegenover de herberg 'De Haringbuys' ook wel 'Het Claverbladt' genoemd. Bou wsporen Het huis Bosch en Landzigt bestaat uit drie aan elkaar geschakelde bouwvolumen: de Hofstede met de monu mentale voordeur aan de Zandvoorterweg, de Zaal ten oosten daarvan en het Achterhuis met het dak haaks op de Hofstede. Het is opgetrokken uit baksteen, welke grijs is gecementeerd met groeven ter imitatie van zandsteenblok- ken. In 1797 is de eigenlijke Hofstede verbouwd tot een buitenhuis genaamd 'Bosch en Landzigt'. Bij deze verbou wing is naar alle waarschijnlijkheid de Balzaal op de bega ne grond toegevoegd, zoals blijkt uit de Empire vensters en de deur- en vensteromlijstingen die zijn toegepast. In 1900 is het Achterhuis voor een belangrijk deel vernieuwd en vergroot. Daaronder zijn de oudste bouwsporen te vin den, een kelder met rode plavuizen en een tongewelf. De Hofstede met haaks er op het Achterhuis. Op het kruispunt van de Zandvoorterweg met de Boekenroodeweg te Aerdenhout, tegenover de Haringbuys, bevindt zich een complex van gebouwen: een 18de eeuw- se boerderij en daglonerswoning en verderop aan de Zandvoorterweg het statige huis 'Bosch en Landzigt'. Het hele perceel, vroeger bezit van de Erven Van Randwijck, is onlangs door een projectontwikkelaar opgedeeld en ver kocht. De boerderij is in tweeën gedeeld, het dagloners huisje is apart verkocht en de voormalige hofstede Bosch en Landzigt is in drieën opgesplitst. Daar leende het huis met de drie aan elkaar geschakelde 'bouwvolumen' zich goed voor. Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 3, najaar 1 998 1 0

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 19