Het vernieuwde Saxenburg Interview met architect Alphons Trossèl, die zich vanaf begin 1996 bezig heeft gehouden met het restaureren van de buitenplaats Saxenburg aan de Mollaan 1 te Bloemendaal. Saxenburg omvatte bij aanvang van de restauratie eigenlijk drie monumenten. Het entreehek was een Rijksmonument, de villa zelf was Gemeentemonument en de tuin een Provinciaalmonument. Per 16 juni j.l. is de gehele buiten plaats, als geheel, één beschermd Rijksmonument geworden bij officieel besluit van de Staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen. De villa Saxenburg werd in 1918 gebouwd naar ont werp van Architect J.W. Hanrath voor de dames J.M. en M.A. Bierens de Haan, op de plaats waar vroeger de 17e eeuwse hofstede Saxenburg stond. In overeenstemming met het thema van deze Monumentendag, vroeg ik Alphons Trossèl voornamelijk naar de bij zonderheden omtrent de restauratie van de villa. "Het hele project is natuurlijk zwaar beladen met bijzon derheden. Als je bedenkt dat de voormalige hofstede ruim 370 jaar geleden gebouwd werd en dat deze twintig jaar later in 1638 door de Amsterdamse koopman Christoffel Thijs werd aangekocht voor 23.500 gulden. Hij was dege ne die het de naam 'Saxenburg' gaf, dezelfde naam die zijn huis aan de Keizersgracht 224 droeg, nu onderdeel van het Pulitzer hotel. Daar is nog steeds de gevelsteen met de naam Saxenburg aanwezig. Traditie Een andere bijzonderheid is het bezoek van Rembrandt De villa Saxenburg in 1947. aan Christoffel Thijs op Saxenburg in 1651. De reden van dit bezoek was de afbetalingsregeling die Rembrandt had met Thijs inzake het huis aan de van Breestraat (nu het Rembrandthuis) dat hij van Thijs had gekocht. Thijs was een bewonderaar van de schilder en waarschijn lijk is deze hem ter wille geweest. Zo is er een ets en een schilderij door Rembrandt gemaakt waar Saxenburg op staat afge beeld, wellicht als geschenk aan Thijs bedoeld voor de door hem verleen de hulp. In deze weten schap is het ook bijzonder dat nu bijna 400 honderd jaar later, weer een Amsterdamse koopman, Eric de Ligt, de buitenplaats Saxenburg met deze zeer grondige restauratie nieuw leven in blaast. Zonder zich dit bij de aankoop te realiseren zet hij een traditie voort en zal wellicht een belangrijke scha kel blijken te zijn in de bijzondere historie van Saxenburg. Zelf ben ik erg verbonden met deze omgeving, omdat ik als klein jongetje vaak met mijn vader, die woninginrich ter in Bennebroek was, mee mocht naar een van de vele buitenplaatsen. Dit maakte grote indruk op mij en heeft zeker invloed gehad op mijn latere beroepskeuze. Als ik nu dagelijks vanuit Zeist naar mijn huis in Zandvoort rijd vind ik het altijd weer heerlijk om even een omweggetje te maken door deze prachtige omgeving. Overblijfselen Wat de restauratie zelf betreft is het natuurlijk zeer boei end om oude fundamenten en onderdelen van de oude hofstede aan te treffen en opnieuw te gebruiken. Archeologen van de provincie hebben deze overblijfselen opgetekend en vastgelegd. Duizenden oude stenen van de vroegere slotgrachtmuren zijn schoongemaakt en herge bruikt. Voordat je met zo'n omvangrijke restauratie kunt aanvangen moet je een zorgvuldige voorbereiding en een goede planning maken. Bovendien is het samenstellen van het bouwteam, inclusief het selecteren van de juiste advi seurs, van doorslaggevend belang voor het welslagen. Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 3, najaar 1998 21

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 21