Door dit gemetselde gaatje zijn de stalen balken naar binnen gewurmd. De gevel is gaaf gebleven. De kozijnen zijn er niet uitgehaald maar met de hand uitgefreesd om ze geschikt te maken voor ramen met dubbel glas. nieuw dak op gezet. Het dak is wel opnieuw met riet bedekt, van binnen geïsoleerd en brandveilig gemaakt. De deuren zijn ook allemaal vernieuwd. De voordeur was oud en op, en tochtte als een gek. In deze tijd accepteer je dat niet meer. Bij de nieuwe deuren is een dubbele aanslag gemaakt, dus twee keer een soort kierdichting om de tocht en kou die binnensluipt te elimineren. In de fabriek zijn er extra sponningen ingefreesd, daar werden later alu minium tochtprofielen ingebracht en tot slot, na het schil deren, werden er rubbers ingetikt die de flexibele dichting doen. Voordat de ramen en deuren hingen, waren er heel wat manuren besteed. In de computer De binnenkant van het huis is ook nog een heel karwei geweest. Toen het huis casco leeg was, zijn alle buitenmu ren helemaal geïsoleerd met een voorzetwand van vijf cen timeter dik, waarin isolatiemateriaal is opgenomen. In die binnenwand zijn alle installaties opnieuw gemaakt. Alle oorspronkelijke detailleringen van de vensterbanken, zoals de dagstukken en de architraven waarmee de aansluitingen worden afgedekt, zijn op de millimeter nagemaakt. De computer is daarbij een onmisbare hulp. Elke millimeter staat bij ons in de computer. Er zijn zoveel details en als je dat tijdens de bouw allemaal op de tekentafel moet wijzi gen, is dat een heidens karwei. Nu zet je het allemaal één keer in de computer, en als het anders moet, kost het je een fractie van de tijd die nodig is bij het handmatig wij zigen. Je werkt altijd één op één en daarna ben je schaal- loos. Het voordeel is dat je ieder detail op schaal kunt uitplotten. Ieder onderdeel kan op ware grootte uitgeprint naar de timmerfabriek en als je het even wilt bekijken, druk je het af op kleinere schaal. Samenwerking Bij een omvangrijke restauratie als van Saxenburg, komt het vaak voor dat je zelf zeer creatieve oplossingen moet bedenken om het monument niet te schaden. Bovendien heb je te maken met de Gemeente, de Provincie en het Rijk die allemaal hun eigen voorschriften, wensen en eisen hebben. Aanvankelijk lijkt het vaak alsof er grote contro versen zijn tussen alle betrokken partijen, maar ik ben optimistisch ingesteld en ga er vanuit dat alle partijen wil len dat het eindresultaat representatief is voor de hoge kwaliteitseisen die aan monumenten worden toegeschre ven. Na enige strubbelingen met de instanties bij de start hebben we verder gedurende de restauratie in goed over leg samengewerkt. Het uiterlijk van het huis is tot op de centimeter hetzelfde gebleven, maar toch is het helemaal nieuw. Dat heeft heel veel geld, tijd en inspanning gekost, maar nu hoef je er geen honderd jaar meer iets aan te doen. Ik denk dat iedereen die een bijdrage aan dit proces heeft geleverd trots mag zijn op wat er als monument voor de toekomst is opgeleverd!" Alphons Trossel en Florentine van Eeghen-Elias (Het kantoor van Alphons Trossèl maakt deel uit van de Ontwerpersgroep Bloemenheuvel in Zeist. Andere compagnons uit deze groep die adviseerden bij Saxenburg waren Jan Bart Entrop voor de tuin en Jan Ruijs voor de stoffering en meubilering.) Foto's GAB en Alphons Trossèl Geraadpleegde literatuur: De Hofstede Saxenburg in Aelbertsberg of Bloemendaal, A.M.G. Nierhoff, 1971. Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 3, najaar 1998 23

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 23