Een wandeling in Het Middenduin Schilderij van de schilder W.J.J. Nuyen (1813- 1839) van de Zanderij te Overveen. Nuyen was toen 16 jaar! De twee huisjes op 'de hoogte': in het linkerhuis woonde Dora Langeveld. De zandschepen op de Zanderijvaart. Herinneringen van: Dora Koelemij-Langeveld Dora Koelemij-Langeveld, van Bloemsierkunst Koelemij aan de Bloemendaalseweg 256 in Overveen, is geboren en getogen Overveense. Ze groeide op in het Middenduin, aan de Duinlustweg, in een van de twee huisjes op 'de hoogte' aan de Zanderijvaart. Nu zijn die huisjes samenge voegd, en staan er keurig als één huis bij. Toen waren het nog twee wonin gen, bewoond door twee grote gezinnen. De familie Van der Meij woonde met zeven kinderen en twee volwassenen in het ene huisje, de familie Langeveld bewoonde met twee volwassen en drie kinderen het andere huis. Er was een huiskamer, een grote woonkeuken en een kelder. Als je de trap opging, was er rechts een kamer voor de twee dochters Langeveld, links een kamer voor de zoon en recht er tegenover sliepen vader en moeder Langeveld. Klein maar precies-pas. In de zomer speelden ze natuurlijk altijd buiten, hadden ze het hele Middenduin voor zichzelf. In de winter zat je uiteraard wat vaker binnen. Maar ach, dan reden de kinderen Langeveld met een klein fietsje om de tafel in de huiskamer. En er was een oude bedstee die als speelgoedkast was inge richt, dus vermaak volop. Vrij uitzicht Nu zijn die twee huisjes 'op de hoogte' (waar toentertijd niets op wilde groeien, zelfs geen maïs, want het zand was te koud) een werkelijk prachtig verbouwd huis geworden met dakkapellen aan beide kanten, een mooi ver bindingsstuk met lichtkoepel in het midden en een luxe gastenverblijf, die in de tijd van de familie Langeveld alleen maar oude schuur was. Eén ding is niet veranderd: er is nog steeds vrij uitzicht alom. ("Mijn moe der kon ons al van veraf van school zien aan komen lopen.Er zijn welis waar meer bomen en struiken, je ziet Haarlem 'minder liggen', maar wat is het een mooie plek. Vader Langeveld werkte op Duinlust. Daar waar nu een hekwerk staat (zie Ons Bloemendaal nr. 2/1998) stond vroeger een hoge muur. Daarachter verbouwde men druiven, perziken, ja, zelfs asperges! Er stond op het terrein ook een prachtige kas. Soms mochten de kinderen Langeveld helpen; dan tekenden ze bijvoorbeeld heel voorzichtig een kringetje om het witte kopje van een asperge... en stak papa Langeveld de asperge eruit... Veranderingen Voor de buitenstaander lijkt het alsof de tijd stil is blijven staan in het Middenduin, maar er is toch wel veel veranderd in de loop der jaren: "Wij liepen langs de Zanderijvaart naar de Aloysiusschool (toen nog Mariaschool) het begin van het pad was toen nog aan de ander kant van de sloot. Later kwam het terrein in handen van Staatsbosbeheer en verhuisde het pad naar de andere kant van het water. 26 Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 3, najaar 1998

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 26