Van de redactie Open Monumentendag is in aantocht. Onder het motto 'Steengoed' wordt op 12 september aanstaande overal in Nederland speciale aandacht geschonken aan het onderhoud van oude gebouwen en het vakmanschap dat daarvoor nodig is. Hiernaast vindt u de uitnodiging voor de Open Monumentendag en een beschrijving van de verschillende 'open hui zen' in Bloemendaal. U bent onder andere van harte welkom in 'De Knip', het oudste monument van het dorp Bloemendaal aan de Kleverlaan (naast het pompstation). In het artikel 'De restauratie van de Knip' vertelt eigenaresse Ingrid Swakman over de lange weg die zij met haar gezin heeft afgelegd om dit punt van de restauratie te bereiken. In Vogelenzang wordt de 'Hoeve 's Gravenweg' opengesteld. Het artikel 'Restauratie Hoeve 's Gravenweg' van de hand van architect Dik Bak, legt uit hoe grote stukken oud metselwerk van de half ingestorte muren bewaard konden blijven. 'Voorkomen is beter dan genezen' zou de leus van 'MonumentenWacht' kunnen zijn. In het gelijknamige artikel geeft Joan Patijn uitleg van het belangrijke werk van deze organisatie. In de Monumentenzorg is er veel veranderd en Peter de Natris beschrijft in het kort de jongste 'Ontwikkelingen in de Monumentenzorg'. Ook voegt hij een vernieuwde lijst toe van de Rijksmonumenten in de gemeente Bloemendaal. De villa Saxenburg, Mollaan 1, bevindt zich op de lijst van Rijksmonumenten en is onlangs zeer grondig gerestaureerd. Architect Alphons Trossèl doet in 'Het vernieuwde Saxenburg' verslag van de inspanning die het gekost heeft om dit huis in originele staat te houden en toch geheel aan te passen aan de eisen van deze tijd. Ook 'Endymion', aan de Koepellaan in Bloemendaal, is een Rijksmonument. Over dit huis met z'n schitterende interieur kunt u lezen in het artikel van eige naresse Corinne Jonker-Elias. In 'Het torentje van Overveen' beschrijft Joan Jalink de restauratie van het oude postkantoor en in 'De theekoepel van De Rijp' het nieuwe leven dat deze theekoepel wordt ingeblazen. In Aerdenhout is de lang ver waarloosde villa 'Bosch en Landzigt' als een phoenix uit de as herrezen. Het complex van gebouwen is in drieën gedeeld en de eigenaars van de Hofstede, Marc en Edith Asselbergs, beschrijven de restauratie in 'Villa Bosch en Landzigt tot oude glorie hersteld'. In een nieuwe rubriek van Joan Jalink, 'Herinneringen', is mevrouw Dora Koelemij-Langeveld, van Bloemsierkunst Koelemij aan de Bloemendaalseweg, aan het woord. Het blijft boeiend om over het Bloemendaal van vroeger te horen en wij willen u nogmaals graag aanmoedigen om uw herinneringen met ons te delen. Dit jaar bestaat het Openluchttheater vijftig jaar en ons oud-bestuurslid Jet van Voorst Vader-Duyckinck Sander beschrijft de merkwaardig vlotte manier waar op dit theater in de magere na-oorlogse jaren tot stand kwam. Tot slot willen wij de coördinatoren van onze zomerwandeling over het terrein van het Provinciaal Ziekenhuis, Piet van Twuyver en Peter de Natris, heel hartelijk bedanken. De twee rondleiders, Gerard Blom en Eric van Bakel, verdienen een eervolle vermelding. De gestaag neervallende buien deden niets af aan hun deskundige en enthousiaste toelichting aan de meer dan honderd belangstellenden die dit weer trotseerden. Vanwege de gebleken grote belangstelling voor het terrein van het Provinciaal Ziekenhuis en het Museum Meerenberg zal deze wandeling onder voorbehoud op zaterdag 24 okto ber worden herhaald. Florentine van Eeghen, redactie 4 Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 3, najaar 1998

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 4