'mwMÉ, De Knip vóór de restauratie(links) en erna (rechts). De nieuwe stuclaag zal binnenkort worden opgebracht. Op Open Monumentendag 1998 zijn wij in Bloemendaal te gast in een rijksmonument, de herberg De Knip aan de Kleverlaan. Al voor 1600 stond hier een blekerij. In het rechtergedeel te (Kleverlaan 2)dat op zaterdag 12 september is openge steld, was sinds 1714 een herberg gevestigd. Later werd aan de achterkant nog een paardenstal aangebouwd. De herberg De Knip werd in 1929 gesloten. De voorste ruim te werd daarna gebruikt als kantoor van de toenmalige melkhandel van de drie gebroeders Houtgraaf. De linkerkant (Kleverlaan 4) is op Open Monumentendag niet te bezichtigen, het is het woongedeelte van een jong gezin: Ingrid Swakman, Ton van Rijn, de kleine Lotte en Bas, de baby. Sinds 173S wordt de Knip bewoond door dezelfde familie. Ingrid Swakman is de kleindochter van Gerrit Houtgraaf, een van de drie melkhandelaren. Dromen van een bouwval Ingrid Swakman vertelt dat zij in 1981 kwam wonen in Bellevue, het kleine huisje uiterst links, dat overigens ook een rijksmonument is. Vanaf 1863 heeft de bekende publicist Busken Huet hier enige tijd gewoond. Ingrid droomde ervan de bouwval die de herberg De Knip toen was, weer bewoonbaar te maken. De plannen begonnen in 1987 vorm te krijgen, en in 1989 werd met de bouw begonnen. Eerst werd het linkerdeel aangepakt, het voormalige woonhuis, dat in deze eeuw enkele tientallen jaren als schuur in gebruik was. Sinds de zomer van 1997 wordt er gewerkt aan het rech- terdeel, de voormalige herberg met paardenstal, waarvan de binnenkant geheel verloren gegaan was. In het voorjaar van 1999 zal de buitenkant hopelijk helemaal klaar zijn. Dan wordt de binnenkant langzamerhand afgebouwd en zal de tuin onderhanden genomen worden. Daarin staan nu nog loodsen van een voormalige garage. En dan? Ingrid Swakman is onvermoeibaar en zal in 1999 gewoon doorgaan. Ook het oude huisje Bellevue zal geres taureerd gaan worden. 6 Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 3, najaar 1998

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 6