Restauratie Hoeve 's Gravenweg te Vogelenzang Met toestemming overgenomen uit NIEUWSbrief, een uitgave van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. De in kern uit de zeventiende en achttiende eeuw daterende langhuisboerderij aan de Vogelenzangseweg is één van de projecten die in het kader van de bijzondere subsidievers trekking 1997, beter bekend als de extra-dotatie 1997, wor den gerestaureerd. Het casco van het stalgedeelte verkeerde in zeer slechte tech nische staat en de kapconstructie van het rieten dak stond op instorten. Lekkages over een periode van circa dertig jaar waren hiervan de oorzaak. Een gedeelte van de noordelijke muur was ingestort en provisorisch met betonblokken dicht- gezet. Het betreden van het pand werd levensgevaarlijk. Cascorestauratie Vervolgens werden de tus senliggende delen metsel werk hersteld, waarbij de oorspronkelijke stenen zoveel mogelijk gebruikt en hergebruikt werden. Het metselwerk onder het maaiveldniveau bestond uit grote hoeveelheden losse stenen die vrij eenvoudig te ver vangen waren. In verband met zettingsproblemen verdien de het de voorkeur de bestaande staalfundering te handha ven, boven het toevoegen van bijvoorbeeld een betonbalk. De scheefstand van de muren was veroorzaakt door een slechte doorverankering van de spantbenen in combinatie met zwaar verkeer langs de boerderij. Een nieuw pad op voldoende afstand van de boerderij zal dit laatste probleem in de toekomst wegnemen. Door deze restauratie, die zonder extra dotatie niet moge lijk zou zijn geweest, wordt een bijzonder fraai, in de bin- nenduinrand gelegen boerderij gered. Deze cascorestaura tie, waarvoor architect Dik Bak uit Edam het plan heeft opgesteld, zal in de zomer van 1998 voltooid zijn. Met dank aan Diic Bak, Edam. Foto's bezit Fam. Van der Peet. Hoeve 's Gravenweg: de werkzaan- heden in volle gang. sloopwerk grote delen bestaand, monumentaal metselwerk gehandhaafd kunnen worden. Voorbereidingen Bij de restauratievoorbereidingen werden de overige muur delen gestut en werd het dak afgedicht op circa 20 cm. afstand van het nog aanwezige riet. Om de scheefgezakte muren zoveel mogelijk te kunnen handhaven, werden de schutstijlen zodanig gekoppeld dat er een volledig stijf fra me rondom de muren ontstond. De anderhalfsteens noord muur werd nabij maaiveldniveau horizontaal ingezaagd. Met dommekrachten werd door gelijkmatig en gelijktijdig te draaien de muur rechtgezet, waardoor de muur ter plaatse van de zaagsnede scheurde en loskwam van de ondergrond. Het slechte metselwerk onder het niveau van de zaagsnede werd in vakken van circa 7 5 cm. vervangen. Het grote voordeel bij deze werkmethode is, dat zonder te veel Men heeft grote stukken van het bestaande metselwerk kunnen behouden. Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 3, najaar 1998 9

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 9