Parnassia Een echt aangename herfstdag is het niet, deze maandag in begin november. De officiële temperatuur is, met 9°° Celsius, zo gek nog niet, maar het voelt toch niet prettig aan. Waterkoude en donkere wolken die weer regen laten verwachten, nodigen niet uit tot strandbezoek. Het lijkt dan ook wat wonderlijk dat er om een uur of elf 's och tends toch al zo'n dertigtal bezoekers in Parnassia aan de koffie zitten. Dick van Rijn, al meer dan zeven jaar eige naar van dit etablissement, deelt deze verbazing niet. Parnassia trekt altijd bezoekers, niet alleen bij zomers strandweer, maar ook wanneer het regent en stormt of het strand er wit bevroren bij ligt. Dan is het een pleisterplaats waar men even bij kan komen, zich bij het vuur van de open haarden kan warmen en in de beschutting kan genieten van de regenvlagen die tegen de ruiten slaan. Dat het op zomerse dagen beduidend drukker is, ligt voor de hand en blijkt ook wel uit het jaarlijks aantal bezoekers - naar schatting 500.000. Koek-en-zopie Het huidige Parnassia heeft zijn voorgeschiedenis. Naar verluidt, de precieze gegevens blijken moeilijk te achterha len, was er hier kort na de Tweede Wereldoorlog een soort koek-en-zopie - een achter het duin geplaatste cara van. Later werd een strandafgang gegraven en in 1958 kon boven op het duin een paviljoen worden geopend, gebouwd door de Stichting Kennemerduinen. Jarenlang heeft dit de stormen doorstaan - al gaf dit de heer Piet M. Doodeman, pachter sinds 1964, keer op keer de nodige kopzorg. De verandering van de zeestromingen, veroor zaakt door de verlenging van de IJmuidense pieren in het einde van de jaren zestig, leverde een bedreiging voor de duinen op. Bij hoog tij en stormachtig weer spoelden ton nen zand over grote lengtes weg en schoof de duinvoet steeds verder landinwaarts. Werd voor Parnassia de toe stand eind '71 al hachelijk genoemd, eind '73 werd de situatie kritiek. De storm had het hele voorterras weggesla gen waardoor het paviljoen letterlijk op de rand van de afgrond balanceerde. Door palen te plaatsen en nylondoek met zandzakken aan te brengen, dacht men voldoende bescherming te bieden. De werkelijkheid bleek echter anders. Jaar op jaar haalde Parnassia het nieuws omdat het weer eens in zee dreigde te verdwijnen. Eind 7 8 was sloop onvermijdelijk geworden - een deel van de beton nen grondplaat was afgebroken en instorting dreigde. Nieuwbouw Voor de nieuwbouw, door de heer Doodeman te financie ren, kwam wel wat kijken. Aanwezige bunkers werden door het Hoogheemraadschap Rijnland, om de kustlijn beter te beschermen, met springstof een kopje kleiner gemaakt. Er werd door de Stichting Kennemerduinen veel grond verzet om circa vijftig meter meer landinwaarts een 14 Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 4, winter 1998

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 14