Harte(n)lust. dak, nadat het als hotel niet lan ger rendabel was! Aan het eind van de Eerste Wereldoorlog werd Hartenlust tot 1964 toch weer particuliere villa, bewoond door de Zaankanter Laan. Sinds die tijd is het als kantoor in gebruik. Ook hier zijn het particulieren, dit maal ondernemers met hart voor Bloemendaal die zich over het huis hebben ontfermd. Zij restau reerden Hartenlust en maakten er een stijlvol 'verzamelkantoor' van. Aan het eind van de twintigste eeuw is er in Bloemendaal nog één hotel garni, de hotelvilla Imhof aan de Bloemendaalseweg. Dit alles steekt schril af tegen het succes van bijvoorbeeld het Familiehotel in Paterswolde, nog geen vijf kilometer van Groningen of Carelshaven in Delden onder de rook van Hengelo. Bloemendaal is toch niet minder aantrekkelijk dan Paterswolde of Delden? Het is slechts speculatie: zou het komen omdat Carelshaven en het Familiehotel vanouds bezit waren van een hoteliersfamilie, terwijl het in Bloemendaal slechts pachters waren die de zaak exploiteer den? In ieder geval zal met de huidige torenhoge onroe rend goed prijzen een nieuw hotel in Bloemendaal wel een vrome wens blijven. Jet van Voorst Vader-Duyckinck Sander I) David Jacob van Lennep geciieerd in P. Hoekstra, Bloemendaal, Proeve ener streekgeschiedenis, Wormerveer, 1947, p. 201. David Jacob, zijn zoon Jacob en andere notabelen in Kennemerland waren praktische mensen. Zij zaten niet bij de pakken neer en namen het initiatief tot waterwinning uit hun eigen duingebied ten behoeve van Amsterdam. Ook de bestrating van wegen kwam op hun initiatief tot stand. Bij het schrijven van dit artikel werd dankbaar gebruikgemaakt van het speur werk van Wim Post. Het resultaat daarvan is te vinden in: De blekersfamilie Bijvoet, Bloemendaal, (1981); in: Hartenlust. Een historisch onderzoek naar de ontwikkeling van buitenplaats tot woon-winkelcentrum, (Haarlem 1988) en: Buitenplaatsen van Bloemendaal, (Haarlem, 1992). Voorts werd geraadpleegd: A.M. Nierhoff, Bloemendaal, Lanen en Wegen, Bloemendaal 1963. Hotel Pension Iepenhove in 1912. 20 Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 4, winter 1998

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 20