Herinneringen van: Mevrouw J.F.M. Bosch van Drakestein-Everard Het Naaldenveld in Aerdenhout. Het huis van boer Verbrugge in het Naaldenveld. Mijn ouders trouwden in 1911. Ze kochten villa Duinroos (aan de Zandvoorterweg in Aerdenhout) van de familie Dolleman, die op hun beurt verhuisden naar villa De Ruit (op de Koeduinweg)In 1913 werd ik in Duinroos geboren, in dezelfde kamer waarin enkele jaren eerder mijn latere echtgenoot Philip Dolleman ter wereld was gekomen. Wij woonden naast villa Erd ölac (hoek Van Lennepweg) van de Hongaarse zeeschilder Oscar Mendlik. Dit huis staat er nog steeds. Nachtegaal Ik weet nog dat in de heg van onze tuin eens een nachtegaal broedde. Tijdens de Pinksterdagen hield mijn vader de wacht over het unieke nachtegaalnest dat natuurlijk niet mocht worden leeggehaald... Met een beetje geluk hoor je nu alleen nog een nachtegaal op de Westerduinweg en langs de weg van Leyduin. We hebben ook eens Pinksteren moeten vieren zonder seringen, die dan altijd op z'n mooist in onze tuin bloeiden. Ze waren 's nachts allemaal afgeplukt en zullen vast veel hebben opgebracht op de Luilakmarkt in Haarlem... Poppy de pony Wij hadden een eigen ponywagen, waarmee we uit rijden gingen. Dat ding ratelde over de weg, want rubberbanden waren in de oorlog net zo duur als paard en wagen samen. We stalden Poppy de pony in het weiland van boer Gerrit Bergman van de boerderij aan de Viersprong (hoek Zandvoorterweg/Boekenroodeweg) dat sinds 1760 al Klaphek heette. Vanaf de boerderij liep vroeger, oostelijk van de Boekenroodeweg, het zogenoemde Boerenlaantje dwars door de weilan den op de veengrond naar het oude jachthuis De Koekoek. Waarschijnlijk is deze weg nog door de Spanjaarden gebruikt bij het Beleg van Haarlem. Ik heb er ooit een munt gevonden. Met de„ kinderjuffrouw die bij ons inwoonde, gingen wij 's middags naar het Naaldenveld van eigenaresse mejuffrouw Keetje Crommelin. Wij plukten er wilde primula's en viooltjes en soms wandelden we naar het huisje van boer Verbrugge. Meneer Wezenaar was de jachtopziener van het Naaldenveld. Hij woonde aan de zogeheten Doodweg, op het deel dat nu de Van Vollenhovelaan heet. Het verbouwde huisje is enkele jaren geleden voor een enorm bedrag verkocht. Soms gingen, we naar de boerderij Mariënbosch om naar het melken van de koeien te kijken. De familie Warmerdam die er woonde, bestond uit vader, moeder en zestien kinderen, waarvan ik er van enkele de naam nog weet. In de jaren twintig begon een van de zonen, Leen Warmerdam, bij de Viersprong een melkfabriek, de melkerij Mariënbosch. 22 Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 4, winter 1998

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 22