Geitenmelk In de Waterleidingduinen, bij villa Zeerust van jan en Mina van Delft, gingen we soms picknicken met de drie families Everard, die toen in Aerdenhout woonden. Mina leed aan reumatiek en moest, omdat dat goed voor haar was, met blote benen door de brandnetels lopen. Wij griezelden daarvan. Mina zorgde altijd voor geitenmelk voor in de thee. Mijn moeder had gelukkig een flesje gewone melk in de mand zitten, en met een schuldig gebaar verdween de geitenmelk in een kuiltje. Op Hemelvaartsdag 1924 werd door mijn tante Irene de groepsfoto gemaakt. Godfried Bomans Ik zat op de Cruquiusschool aan de Koninginneweg in Haarlem: een katholieke school met meisjes en jongens bij elkaar in een klas en dat was heel bijzonder voor die tijd. Met een aantal kinderen gingen we met de tram, die met een viaduct over de spoorbaan naar de Leidsevaart reed, naar Haarlem. In de zomer zaten we in open wagons. Ik zat samen met Godfried Bomans in de klas. Op de klassefoto staat hij op de laatste rij, tweede van links. Ikzelf sta links van juffrouw Smit, in een witte jurk met zwarte strik in het haar. In de vierde werden er wedstrij den opstellen schrijven georganiseerd. Godfried won natuurlijk altijd. Een aanmerking herinner ik me nog: Godfried schreef over 'een arme vrouw die op een wankele stoel met drie poten zat'. Dat was dus géén wankele stoel! Hemelvaartsdag 1924: Picknick in de waterleidingduinen. Toen in 1924 het terrein van Boekenroode werd verkaveld, kocht mijn vader een deel hiervan. Het huis Boekenroode, dat vanaf 1886 werd bewoond door de familie Teding van Berkhout, kwam toen in handen van de zusters Franciscanessen van de Mariastichting in Haarlem en werd deel van het huidige klooster Alverna. De kinderen Teding van Berkhout kregen ieder een stuk van het landgoed. Agneta trouwde met jonk heer Quarles van Ufford en betrok Huize Varenhof. Pauline woonde met haar man baron Groeninx van Zoelen in een huis aan de Boekenroodeweg; daar begon de Zwarte Weg, die langs de boerderij Duin en Vaart tot de Leidsevaart door liep. Vanaf de 19de eeuw tot nu bewonen leden van de familie Van der Velden deze boerderij. Villa Clematis In 1927 werd ons huis, villa Clematis gebouwd door archi tect Pierre Cuypers. In het bos bij het huis is een gedenk steen gevonden met daarop de tekst: 'Jan Six de Jonge heeft de eerste steen van dese brug gelyt Dn 26 Maart 1735.' Bedoeld wordt de brug over de Houtvaart. Jan Six, toen vijf jaar oud, was een zusters kind van Gillis van den Bempden, de toenmalige eigenaar van Boekenroode. Mevrouw J.M. Sterck-Proot schrijft hierover in haar 'Geschiedenis van Aerdenhout' uit 1939. We hebben tot 1944 in villa Clematis gewoond en zijn toen wegens oorlogsomstandigheden verhuisd. Wubbo Ockels woont er nu. De helft 1926: klassefoto van de zesde klas van de Cruquiusschool; Godfried Bomans staat op de achterste rij, tweede van links. Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 4, winter 1998 23

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 23