Jacobs van den Hof werkend aan Bozzetto voor het Oorlogsmonument 1947). thans zijn grote arealen (Nationaal Park Zuid- Kennemerland en het gebied van de Amsterdamse Waterleiding) voor recreatie opengesteld en hun bezoe kerscentra (aan de Zeeweg respectievelijk in De Oranjekom aan de le Leyweg 4) vervullen een nuttige educatieve functie. Ook een aantal buitenplaatsen en landgoederen is inmid dels voor publiek opengesteld. Zo is een groot deel van het landgoed 'Huis te Vogelenzang' (in particulier bezit) voor wandelaars toegankelijk. Hetzelfde geldt voor de voormalige landgoederen Leyduin, Vinkenduin en Woestduin in Vogelenzang - alle drie thans in beheer bij Het Noordhollands Landschap. In Overveen kan gewan deld worden in Koningshof (Natuurmonumenten) en in de, onder Staatsbosbeheer ressorterende, landgoederen Elswout en Middenduin/Duinlust. In Bloemendaal is een deel van het terrein van Schapenduinen (particulier bezit) door wandelaars te bezoeken. Geschiedenis en beeldende kunst Wie geboeid wordt door de geschiedenis of door de beel dende kunst, treft in Bloemendaal maar een beperkt aantal voorzieningen. Het permanente aanbod omvat twee musea en twee expositiemogelijkheden. 'Museum Meerenberg', Brederodelaan 10 Bloemendaal. Dit museum geeft een overzicht van 150 jaar Nederlandse psychiatrie en in het bijzonder van de geschiedenis van Meerenberg. Dit krankzinnigen gesticht stamt uit 1849 en werd gebouwd op de lokatie van een fraaie zeventiende-eeuwse hof stede. Het museum is onderge bracht in het voormalige koets huis. Behalve de collectie van kaarten, prenten, tekeningen van H.M. Krabbé, foto's en gebruiks voorwerpen, is ook het park (ontworpen door Zocher en Springer) met daarin enkele rijksmonumenten een bezichti ging waard. 'Beeldend Gesproken', annex dit museum, organiseert exposities van werk van (ex) psychiatrische patiënten. Bovendien is hier een kunstuitleen gevestigd. 'Museum Jacobs van den Hof', Tetterodeweg 9 Overveen. Dit kleine particuliere museum geeft een goed overzicht van het werk van de beeldhouwer Gijs Jacobs van den Hof (1889-1965). De collectie omvat circa tachtig werken, deels in eigen bezit, deels in bruikleen gekregen van het Gemeentemuseum Arnhem en het Rijksmuseum Kröller- Müller. Jacobs van den Hof was een typische exponent van de nieuwe, vrije beeldhouwkunst, die zich in de eerste helft van deze eeuw ontwikkelde. Grote werken, waaron der een oorlogsmonument, zijn in zijn geboorteplaats Arnhem te vinden. Het museum biedt veel voorbeelden van het door hem zelf geprefereerde kleinere werk, vooral vrouwelijke naakten, in uiteenlopende materialen: gips, hout, steen, klei en brons. 'Achter de Zuilen' (in het Gemeentehuis) biedt regelmatig exposities, georganiseerd door het Comité Tentoonstellingen Bloemendaal. Peter de Natris Bronnen Gemeen,tegids 1998, uitgegeven door de Gemeente Bloemendaal. Citaten -tfan Craandijk zijn afkomstig uit P. Hoekstra: Bloemendaal, proeve ener streekgeschiedenis. Meijer's Boek- en Handelsdrukkerij, Wormerveer 1947. A.M.G. Nierhoff: Bloemendaal, lanen en wegen. Gemeente Bloemendaal, 1963. H. Scheerder: Gijs Jacobs van den Hof 1889-1965, beeldhouwer. Stichting Museum Jacobs van den Hof, Overveen 1995. Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 4, winter 1998 27

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 27