Bloemendaal voor de lens Ignatius Bispinck en het fotoarchief van de gemeente Bloemendaal Deze nieuwe Bloemendaaluitgave van Schuyt Co. is ver krijgbaar bij Boekhandel Bloemendaal en Boekhandel PapYrium en elke andere erkende boekverkoper. Prijs f 59,90. Alleen voor donateurs van 'Ons Bloemendaal' wordt de prijs van het boek f 49,50 bij inlevering van de coupon die meegestuurd wordt met de acceptgiro voor de jaarlijkse bijdrage. Voorlopers Vóór 1920 stond fotografie voornamelijk in dienst van de kunst. De eerste foto's werden dan ook beschouwd als kunstwerken. In de loop van de twintigste eeuw kregen foto's een bredere functie. Ze werden onder andere toege past in de wetenschap. Ook werd het steeds gebruikelijker foto's te maken van belangrijke gebeurtenissen; deze opna mes kunnen gezien worden als de voorlopers van de hui dige persfotografie. Fotoarchief Ignatius Bispinck was een amateurfotograaf die de fotogra fie praktisch toepaste. In Bloemendaal fotografeerde hij de uitvoering van gemeentelijke werken. In het verlengde daarvan ontstond het idee om een gemeentelijk fotoarchief samen te stellen. Aanleiding was de discussie in 1916 bin nen de Bloemendaalse gemeenteraad over verbreding van de Bloemendaalseweg. In november van dat jaar werd een serie foto's gemaakt van het traject van de nieuwe weg. In 1917 besloot de Bloemendaalse gemeenteraad de hele gemeente op foto's vast te leggen, aangezien dit soort foto's zijn nut bij de wegverbreding reeds bewezen had. Bispinck kreeg de leiding over deze operatie, daarbij geas sisteerd door H. Bickhoff, een vriend uit de Amsterdamse Fotografen Vereeniging. Publieke Werken vervaardigde een speciaal bord met daarop naast het wapen van de gemeen te het opschrift F.A. (Fotografisch Archief) Gemeente Bloemendaal. Dit bord is op vrijwel iedere foto prominent aanwezig. Er zijn ruim 300 foto's in het archief opgeno men, waaronder zich buitenopnamen in Vogelenzang, Aerdenhout, Overveen bevinden, maar waarvan het merendeel uit Bloemendaal afkomstig is. Planologie Ook de interieurs van het Raadhuis, de openbare scholen en de Bloemendaalse waterleidinggebouwtjes zijn vastge legd. Plet doel daarvan was de bestaande toestand vast te leggen als gebruiksmiddel bij de voorbereiding van plano logische beslissingen en verkeersbeleid. Ook waren de opnames van belang bij het vastleggen van de landschap- 28 Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 4, winter 1998

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 28