pelijke situatie van de gemeente. Deze foto's zijn nu van grote historische waarde. Op 30 mei 1918 droeg Bispinck het fotoarchief officieel over aan de gemeente, maar tot aan zijn overlijden in 1924 bleef hij zelf beheerder en adviseur van het archief. Tentoonstelling en boek Najaar 1997 werd uit bovenstaand archief een tentoonstel ling samengesteld getiteld 'Bloemendaal voor de lens'. Het Historisch Museum Zuid-Kennemerland te Haarlem ver lengde deze tentoonstelling wegens grote belangstelling tot mei 1998. De Haarlemse uitgeverij Schuyt Co. heeft mede naar aanleiding van deze tentoonstelling aan de bekende Bloemendaalpublicisten Henk Wieringa en zijn zus Jet Slagter-Wieringa gevraagd een gelijknamig boek samen te stellen. Het bevat een honderdtal Bispinc k foto's, geselec teerd op fotografische kwaliteit en historisch belang. Alle foto's zijn voorzien van uitvoerige bijschriften onder ver wijzing naar de huidige locaties. Daarnaast is er aandacht voor de ontwikkeling van de fotografie, de veranderingen in de Bloemendaalse samenleving en de markante persoon lijkheid van Ignatius Bispinck. Niet alleen is een selectie van de foto's uit het Bloemendaalse archief in 'Bloemendaal voor de lens' te zien. De persoonlijke geschiedenis van de fotograaf en Bloemendaalse wethou der Ignatius Bispinck wordt uitvoerig beschreven door Noortje Enderman. Historie Ignatius Bispinck werd in 1860 geboren in Amsterdam en had een broer en drie zussen. Zijn ouders hadden een zaak in de Kalverstraat. In 1 868 besloot zijn vader, Ewald Bispinck, tot de aanschaf van het zomerverblijf Sparrenheuvel in Bloemendaal. In 1890 werd dit de vaste woonplaats van de familie Bispinck-Kundert. In 1876 was aan de Korte Kleverlaan de stoomgarenfabriek van de familie verrezen. Ewald Bispinck maakte zijn zoons Constant en Ignatius medefirmanten. Ignatius hield zich bezig met de technische kant van het bedrijf. Na een suc cesvolle periode werd de fabriek echter, wegens enorme concurrentie uit Engeland, gesloten. Inmiddels was Ignatius uitgegroeid tot een bekende en geziene Bloemendaler. Van 1889-1921 was hij lid van de Bloemendaalse gemeenteraad; van september 1919 tot april 1921 als wethouder. Hij was echter niet alleen geïn teresseerd in het wel en wee van Bloemendaal. Zijn belangstelling ging tot ver over de grens, hij reisde vaak en regelmatig. Ook was hij zeer geïnteresseerd in techniek en nieuwe ontwikkelingen op natuurwetenschappelijk gebied. Dit vertaalde zich in twee hobby's: fotografie en radio. Fotoreizen Als tienjarig jongetje bouwde hij al een camera met behulp van een sigarenkistje en een vergrootglas. Later kreeg hij van zijn vader een echte houten camera. In 1887 sloot Bispinck zich aan bij de Amateur Fotografen Vereeniging Amsterdam (AFVA), waar hij in 1895 voor zitter van werd. De naam van deze bloeiende vereniging werd in 1910 gewijzigd in Nederlandse Amateur Fotografen Vereeniging (NAFV). Bispinck was vaak deelne mer en soms ook prijswinnaar van fototentoonstellingen en was regelmatig jurylid. Naast zijn werk in de NAFV werd hij ook actief in fotoclubs van Haarlem en Bloemendaal. Zoals al eerder naar voren kwam maakte Bispinck een aan tal grote reizen. Met de foto's daarvan stelde hij bij thuis komst voordrachten samen. Zijn reisdoelen waren onder andere Montenegro, Bosnië en Hercegovina, Dover, Lissabon en Gibraltar. Ook bezocht hij via Tunis en Malta, Athene. In 1904 maakte hij een grote reis naar Amerika. Daarvan zijn nog veel foto's bewaard gebleven, waaronder opnames van Indianen uit het westen en uit Yellowstone Park. Ook de katoenplukkers uit het zuiden zijn door Bispinck vereeuwigd. Deze opnames werden, samen met vele andere, onderge bracht in het in 1910 op initiatief van Bispinck opgerichte museum voor de fotografie. Dit museum bevond zich in het nieuwe pand van de NAFV in de Reguliersdwarsstraat te Amsterdam. 'Gouden' amateurfotograaf Ondertussen was Bispinck met veertig medailles geëerd. Hij schreef veel technische en populaire stukken in Lux, het blad van de vereniging. In 1920 werd hij door zijn vereniging gehuldigd als 'gouden' amateurfotograaf. In 1924 overleed hij op vierenzestigjarige leeftijd. Nicole van der Burgh-van Weringh, Schuyt Co. De uitgever is de gemeente Bloemendaal erkentelijk voor de toestemming de historische fotoafdrukken voor reproductiedoeleinden te mogen gebruiken. Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 4, winter 1998 29

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 29