Van de redactie aöfi Dit themanummer 'Toerisme' begint in het buitenland. Een aantal ondernemende Bloemendalers maakte in 1827 een uitstapje naar Londen en de dagboeknotities van één hunner, George Reekers, vertelt over hun wederwaardigheden. Wim Post ontcijferde dit verslag en koos een aantal korte impressies uit. Aan de ene kant komt daarin iets van het Londen uit die tijd tot uitdrukking, aan de andere kant geven zij een goed beeld van waar de belangstelling van deze Bloemendalers zoal naar uitging. In het volgende, bijzonder lezenswaardige artikel van ons oud-bestuurslid Anneke Tjan-Bakker, 'Een Engelse Bloemendaler', gaat het juist andersom. Aan het levensverhaal van de oorspronkelijk uit Bloemendaal afkomstige Sir Matthew Decker wordt een aantal dagboekfragmenten toegevoegd die over een bezoek aan Haarlem en omstreken handelen. Het toerisme van Bloemendaal heeft voornamelijk bestaan uit dagjesmensen en in vroeger tijden was de tram daarvoor onontbeerlijk. In 'Dagrecreatie in Bloemendaal' van Peter de Natris lezen wij over toertjes door het Bloemendaalse Bos en trekpleisters als de Blinkert met Kraantje Lek. Nog steeds komen dagjesmensen naar Bloemendaal om te genieten van het natuurschoon, en in een enkel geval om een van de twee musea te bezoeken die Bloemendaal telt. In 'Parnassia' beschrijft Peter de Natris het precaire bestaan van deze uitspanning aan zee, balancerend op het hellend vlak tussen land en water. Onze dank gaat uit naar de heer F. Wetting voor de twee schitterende foto's van Parnassia, begin jaren zeven- Wie langer dan een dag kon ontsnappen uit het vuil en het lawaai van de grote stad, vond zijn onderkomen in een van de hotels en logementen die Bloemendaal vroeger telde. Deze gastverblijven, vaak omgebouwde 'grote huizen', komen stuk voor stuk aan bod in 'Het hotelwezen in Bloemendaal' van de hand van Jet van Voorst Vader-Duyckinck Sander. In Joan Jalink's vaste rubriek 'Herinneringen' vertelt mevrouw Hanneke Bosch van Drakestein-Everard over haar jeugd in Aerdenhout. Verder treft u een stukje over het boek 'Bloemendaal voor de lens' dat eerdaags uit zal komen, mét een bijzondere aan bieding voor donateurs van 'Ons Bloemendaal'. Daarop volgt een aankondiging van de expositie 'Juwelen voor een foto museum' die vanaf 19 december in Teylers Museum zal plaatsvinden. Tot slot een vraag. Tijdens de jaarvergadering werden ons de twee foto's in de schoot geworpen die in dit nummer zijn afgebeeld. Graag zouden wij er achter komen van wie deze foto's afkomstig zijn zodat wij de gulle gever kunnen bedan ken. Voorts willen wij deze jaargang afsluiten met een dankbetuiging aan alle mensen die dit jaar zo enthousiast hebben mee gewerkt aan het behoud en de meerdere glorie van de gemeente Bloemendaal. Alle goede wensen en tot volgend jaar! 4 Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 4, winter 1998

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 4