Het Custom House te Londen aan de Theems. Gravure van I. Woods, cir ca 1830. Covent Garden 6 juni. "Op het programma van vandaag stond een bezoek aan de grote bierbrouwerij van Meux en Reid Comp. Een enorm bedrijf dat op één stoommachine met een kracht van 72 PK draait. Er werken ISO mensen en er zijn 70 paarden nodig voor het vervoer, want alles wordt per as (met wielen) vervoerd omdat er geen grachten zijn in Londen. Tot slot een bezoek aan de schouwburg Covent Garden. Het gebouw naar model van de tempel Minerva te Athene, werd in 1809 geopend en biedt plaats aan 3.000 personen."... Zeeziek 8 juni. "De laatste dag van ons verblijf in Londen hebben we zo goed mogelijk besteed. We haalden eerst onze pas sen op bij het Custom House en hebben de rest van de dag verschillende souvenirs gekocht."... 9 juni. "Vroeg opgestaan en om 7 uur per koets vertrok ken naar de stoomboot genaamd de 'Koning der Nederlanden'. Om 8 uur vertrokken wij uit Londen en 's middags om half zes kozen we het ruime sop. We zijn 's avonds vroeg naar onze kooi gegaan met rustig weer. 's Nachts sloeg het weer om en zette een fikse noord-oosten storm op. Veel passagiers werden zeeziek, zo ook de meis jes Eldering. Om 8 uur in de morgen kwam eindelijk de kust van Goeree in zicht. Zonder verdere incidenten kwamen wij 's middags om 2 uur in het dierbaar Vaderland (Rotterdam) aan. s' Avonds thuis vertelden allen hun indrukwekkende ervaringen die nog lang in het geheugen bleven."... Wim Post Portugalstreet is de zaak Lincolns Inn Fields met een maga zijn van wel 10 miljoen voorwerpen aan glas- en aarde werk. Die dag bezochten we ook het gerechtsgebouw, het 'Court d'Assises' dat ook voor toeristen interessant is. De ene dag bijvoorbeeld acht de twaalf leden tellende jury iemand niet schuldig aan de dood van het eigen kind dat hij moedwillig het hoofd heeft afgesneden. De andere dag wordt een jongeling voor een diefstal van veertien shilling voor tien jaar naar Botaniebaai verbannen."... Prijsuitreiking 3 juni. "Vandaag is het zondag eerste Pinksterdag en we zijn vroeg uit de veren. We bezochten het dorp Richemond, bijna zo groot als Haarlem en zeer bekoorlijk. Het is een der schilderachtigste dorpen in de omgeving. Er zijn fraaie parken, bossen en weilanden en er is een obser vatorium gevestigd met een mooie verzameling instru menten. Na de maaltijd gingen we met een bootje de rivier op richting Twickenham. Om vijf uur waren we terug in Richemond om per stoomboot terug naar ons logement te gaan. Onderweg kwamen we ogen te kort, zó mooi was de omgeving. Geheel nieuw voor ons was een grote ijzeren brug die aan kettingen hing, de enige in Engeland. Ook de Vauxhall Bridge die op bogen rust en de Southwark Bridge die in 1819 gereedgekomen was, waren van ijzer."... 4 juni. "Tweede Pinksterdag wordt hier niet gevierd, ook Tweede Paasdag, Tweede Kerstdag en Hemelvaartsdag niet. Dan wordt er gewoon gewerkt. We bezochten die dag het Italiaanse Operahuis waar de prijsuitreiking plaatsvond van de nationale nijverheid en de nieuwe uitvindingen. Deze werden uitgedeeld door de Hertog van Sussex, de broer van de koning. Zo werd bijvoorbeeld aan het publiek getoond hoe men een klok of uurwerk met gas kan verlichten zonder aan te steken, zodat men in het donker kan zien hoe laat het is. In de toren van de St. Bride's Church in Fleetstreet heeft men zo'n uur werk geplaatst. Daarna lieten we ons met een koets door de stad rijden en zijn we 's avonds naar de schouwburg Drurylane geweest."... Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 4, winter 1998 7

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 7