Een Engelse Bloemendaler 17 de eeuw vaak afgebeeld met een dier als symbool van goede opvoe ding, in het bijzonder een hond, maar regelmatig ook een geit. Het ging er natuurlijk om dat de natuur zo vroeg mogelijk in goede banen moet worden geleid om een volg zaam karakter te vormen. Honden waren hiervoor een goed voorbeeld. Als je maar vroeg genoeg begint, kan je ze heel veel leren. De geit aan een leidsel werd meestal afgebeeld bij jongetjes, die meer discipline en beteugeling van hun driften nodig zouden hebben dan meisjes. Het feit dat zij een ingetoomde geit vasthou den, betekent dat zij in staat zouden zijn hun dartelheid en lichtzinnig heid te beteugelen door middel van een goede opvoeding. Meer over dieren als symbolen van opvoeding is te vinden 'The Reality of Symbols', een boek van Jan Baptist Bedaux uit 1990. Dirck Decker door Jan Andrea Lievens (1671), The Fitzwilliam Museum, Cambridge. In het Fitzwilliam Museum in Cambridge, Engeland, hangt een schilderij uit 1671 van Jan Andrea Lievens (1644- 1680), voorstellende 'Dirck Decker of Amsterdam'. Als we echter naar het schilderij kijken, dan zien we Dirck Decker niet afgebeeld in Amsterdam, maar in de duinen van Overveen met Haarlem op de achtergrond. In diezelfde achtergrond zien we ook een blekerij afgebeeld. Dit is zeer waarschijnlijk de blekerij van zijn vader, Cornelis Decker (1595-1660), een Vlaming die oorspronkelijk uit Antwerpen kwam. Ten tijde van de Tachtigjarige Oorlog trokken vele Protestante Vlamingen naar het Noorden en zo ook Cornelis Decker. Hij vestigde zich in Bloemendaal als ble ker. Aan het portret van Dirck Decker te zien, moet het de familie voor de wind zijn gegaan. Helaas is er niet veel informatie over de familie of de blekerij in Bloemendaal terug te vinden. Dierensymbolen Dirck Decker wordt in 1642 in Bloemendaal geboren. Het portret van een jongetje met een geit, is waarschijnlijk Dirck Decker op driejarige leeftijd. Kinderen werden in de Mogelijk was de vader van Dirck Decker niet alleen bleker, maar ook koopman in linnen, een beroep dat hij al in Antwerpen uitoefende. Het feit dat hij zijn zoon op jeug dige leeftijd liet portretteren, geeft wel aan dat het de familie financieel goed ging in Bloemendaal. Dirck Decker volgt zijn vader in diens voetsporen. Als hij in 1665 met Dirckje van Hoorenburg, afkomstig uit Bloemendaal, trouwt, is hij reeds 'winckelhouder' in Amsterdam, waar hij in 1666 wordt ingeschreven als poorter. Adelstand Het portret van Dirck Decker uit 1671, op bijna dertig jarige leeftijd, is niet bij toeval in het Fitzwilliam Museum in Cambridge terechtgekomen. In 1679 wordt in Amsterdam Mattys Decker, de zoon van Dirck, geboren. Rond 1700 vertrekken vader en zoon, die dan net twintig jaar oud is, naar Engeland, waar Mattys actief is als textiel handelaar en bankier. Het gaat hem voor de wind en al spoedig bouwt hij een groot fortuin op. Hij wordt direc teur van de Engelse Oost-Indië Compagnie en binnen de kortste keren beweegt hij zich in de hoogste kringen, waaronder ook koning George I. Eerst vestigt hij zich in 8 Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 4, winter 1998

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 8