Londen in New Broad Street, niet alleen vlak bij de Bank of England, maar ook vlak bij de Nederlandse kerk in Austin Friars, het centrum van een grote Nederlandse han delsgemeenschap. Een vriend van hem schrijft in die tijd: there are not six men in the City of London so well in their circumstances as Decker...'. Wat later verhuist hij naar Richmond Green, dichter bij de Theems, waar zich de villa's van de zeer welgestelde, vaak ook Nederlandse, kooplieden bevonden. In 1716 wordt hij door koning George in de adelstand verheven en wordt Mattys Decker Sir Matthew Decker. Waarschijnlijk ter ere hiervan heeft hij zich laten portretteren. In 1720 verhuist hij naar St. James's Square 8, het chiqueste plein van Londen. Hij is dan veertig jaar oud en weet zich omgeven door graven en hertogen. Zijn aanzienlijke fortuin besteedt hij voorna melijk aan het opbouwen van een kunstcollectie. Cambridge Deze kunstcollectie, waaronder de familieportretten van de familie Decker, ligt aan de basis van het Fitzwilliam Museum in Cambridge. In 1744 trouwde Matthew's dochter Catherine met de 6de Viscount (burggraaf) Fitzwilliam uit Ierland. Zij erft haar vaders kunstcollectie wanneer deze in 1749 overlijdt, en laat de collectie op haar beurt weer na aan haar oudste zoon, Richard, de 7 de Viscount. Richard Fitzwilliam heeft in Trinity Hall, Cambridge, gestudeerd en laat bij zijn dood in 1816 zijn hele verzameling kunst, boeken en muziek na aan de universiteit van Cambridge - 'for the purpose of promoting the increase of learning' - samen met een bedrag van 100.000 voor het bouwen van een museum waar de schil derijen in konden worden ondergebracht. Het museum werd geopend in 1848. Zo komt het portret van Dirck Decker uit Bloemendaal in Cambridge terecht. Jaartelling In 1748, toen Matthew Decker 69 was, keerde hij terug naar Nederland en maakte hij een rondreis van ruim drie maanden. Zijn reis begint op 13 mei en eindigt op 30 augustus. Gedurende de hele reis houdt hij een dagboek bij, in het Engels, waarvan zich een fotokopie in het Amsterdams Gemeente Archief bevindt. Het origineel bevindt zich in Engeland. Het is niet duidelijk of Decker bij het geven van de data de Gregoriaanse of de Juliaanse kalender aanhoudt. De Juliaanse jaartel ling, die was ingesteld door Julius Caesar, was eigenlijk 11 minuten en 14 seconden te lang. Dit werd hersteld door Paus Gregorius XIII in 1582 door tien dagen te laten wegvallen: 5 oktober werd 15 oktober. De Republiek was in 1748, toen Decker zijn rondreis onder nam, al lang op de Gregoriaanse kalender overgegaan, maar Engeland nog niet. Het verschil was inmiddels opge lopen tot elf dagen. Engeland gaat pas in 1752 over op de Gregoriaanse kalender, Rusland zelfs pas in 1918. Het is dus mogelijk dat als Decker zegt dat hij op 13 mei aan zijn reis is begonnen, dat dit bij ons 24 mei was. Voor het genaak heb ik echter de data van het dagboek aangehou den. Deckers telegramstijl is ook bewust gehandhaafd. Buitens Decker die zelf een fraai buiten in Richmond bezit, bezoekt op zijn reis door Nederland ook vele buitenplaat sen. Zo maakt hij een tocht langs de buitens aan de Vecht en logeert hij in Amsterdam, zijn geboorteplaats, maar ook Portret van jongetje met geit, Hollandse School (1646), The Fitzwilliam Museum, Cambridge. Ons Bloemendaal, 22e jaargang, nummer 4, winter 1998 9

Ons Bloemendaal | 1998 | | pagina 9