abn/amro Ons Bloemendaal, Bewonersbelangen Bloemendaal en hon derden adhesiebetuigers hadden graag de gevel van het typerende witte pand willen behouden, dat het rechterdeel uitmaakt van het ABN/AMRO-kantoor aan de Bloemendaalseweg. Jammer toch dat het onder geen enke le bescherming valt. Wij wachten met smart op een goede regeling voor gemeentelijke monumenten. Nu hadden B&W geen doorslaggevende argumenten om geen sloop vergunning te verlenen. Het goede nieuws is wel, dat er een intensief contact is geweest tussen wethouder De Kleermaeker, de ABN/AMRO-bank, de omwonenden en de beide stichtin gen. Uiteindelijk is hieruit een compromisvoorstel geko men. De huidige gevel kan niet behouden blijven, maar het nieuwe ontwerp verwijst tenminste enigszins naar het witte gebouw dat er stond. Het wordt een witgepleisterde voorgevel met daklijst, plint en ramen, die passen in de omgeving. De storende zonnepanelen op het dak zijn niet meer zichtbaar. Heel belangrijk vinden wij het dat er in het duin achter de bank geen parkeerplaatsen komen. Ook zal het bakstenen gedeelte van het ABN/AMRO-kantoor zoveel mogelijk in stand blijven, zodat daaraan tenminste nog de geschiedenis af te lezen valt. informeren indien u publicaties over dit verschijnsel kent. Voor eventuele suggesties is hij u zeer erkentelijk. Zijn adres: Gemeentelijke Openbare Bibliotheek, Julianaplein 1, 2101 ZC Heemstede, tel 023 - 528 69 96. Een bijzonder type zwanen, sinds kort uitgezet in de vijver van Duin en Daal. (foto: mevrouw L. de Vita). Duitse dienstboden Een tweetal dochters van een Duitse mevrouw die in de jaren dertig als dienstmeisje bij een accountantsfamilie in Heemstede heeft gewerkt, richtte tot Hans Krol (bibliothe caris openbare bibliotheek Heemstede en bestuurslid van Oud Heemstede/Bennebroek) een verzoek om nadere informatie. Zijn naspeuringen leverden wel één publicatie op over (Duitse) dienstboden in Nederland: 'Deutsche Madchen', het proefschrift van Barbara Henkes. Maar op het niveau van de lokale geschiedschrijving bleek er over dit onderwerp niets te vinden - uitgezonderd informatie over de buitenplaats De Hartekamp. Ook over Bloemendaal, waar in het verleden toch veel vrouwelijk personeel van elders werkte, trof hij niets aan. Omdat hij zich afvraagt of hij wellicht iets over het hoofd heeft gezien, richt hij hierbij tot u het verzoek om hem te Dank voor uw giften! Het bestuur van de stichting Ons Bloemendaal dankt de vele leden, die gehoor hebben gegeven aan de oproep om onze werkzaamheden tot behoud van het erfgoed van historie, cultuur en natuur in de gemeente Bloemendaal en omgeving te steunen. Ook dit jaar mochten wij bovenop de vastgestelde minimum donatie vele kleine maar ook grote bedragen ontvangen. Veel dank daarvoor; u maakt het ons mogelijk in de naaste toekomst ons werk te kunnen continueren. Wij voelen ons extra gesteund door uw financiële hulp. Namens het bestuur Michiel A. Spoor, penningmeester Ons Bloemendaal, 23e jaargang, nummer 4, winter 1999 33

Ons Bloemendaal | 1999 | | pagina 33