schiedenis van de drinkwatervoorziening in Kennemerland, voor Bloemendaal een belangrijk hoofdstuk in de gemeente lijke historie die niet rijk is aan industrie, zal daar afleesbaar blijven. Wonen in een industrieel monument is een gewel dige uitdaging. De ambitieuze herbe stemming tot woonhuis van het oudste filtergebouw uit 1912, inmiddels een rijksmonument en een vroeg voorbeeld van betonbouw, geeft ons het idee dat een dergelijk experiment ook met het fil tergebouw uit 1953 mogelijk kan zijn. Schenkingen Naast de jaarlijkse subsidie van 1.000 door de gemeente Bloemendaal ontvingen wij onverwacht 2.000 van de Bre- dius Stichting, waarvoor wij zeer erkentelijk zijn. Een parti- Een schilderij van Elswout voor het Frans Hals Museum Op verzoek van de directeur van het Frans Halsmuseum maakte Ons Bloe mendaal zich in het najaar sterk voor de aankoop van een schilderij door de Haar lemse schilder Horstink (1756-1815), voorstellende de brug en de ingangspar tij naar het grote huis van Elswout. Deze zogenoemde Tweede Poort met een in pandige oranjerie dateerde uit de zeventiende eeuw en werd in het begin van de negentiende eeuw afgebroken. Ook het Grote Huis bestaat niet meer in zijn oorspronkelijke vorm. Door genereuze bijdragen van donateurs, diverse stichtin gen en de Vrienden van het Frans Halsmuseum werd aan het eind van het jaar duidelijk dat de benodigde 50.000 er zou komen en dat het schilderij aan gekocht zou kunnen worden. Geld voor het schilderij en zes nieuwe leden wer den ook geworven op de Kerstmarkt te Overveen, waar Ons Bloemendaal met een stand aanwezig was. Filtergebouw 1912. culier schonk 10 melkflesjes met beugel van de vroegere melkinrichting van de gebroeders Houtgraaf op de Klever laan te Bloemendaal. Het ontroerde ons van de familie Van Emmerik de documentatie te mogen ontvangen die werd Historische Werkgroep De werkgroep was dit jaar bezig met het bewerken van de zogenoemde 'Kroniek Overmeer', waardoor 19de eeuwse raadsbesluiten ontsloten zullen worden voor historisch onderzoek. Door de aan schaf van microfilms van stukken uit het provinciaal rijksarchief stelt Ons Bloe mendaal de werkgroep in staat volgend jaar verder te gaan met het onderzoek van de bewoningsgeschiedenis van de Voorbuurt te Bloemendaal. De heer Faasse uit Overveen zal de teksten transcriberen. Filtergebouw 1953. opgebouwd door ons in 1996 overleden bestuurslid de heer Lou van Emmerik uit Vogelenzang. Teicst en foto's: Joan Patijn-Bijl de Vroe Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 1, voorjaar 2000 11

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 11