Saxenburg en de 'nieuwe, architectonische tuinstijl' De tuin bij het huis Saxenburg is een goed voorbeeld van het werk van Dirk Frederik Tersteeg (1876-1942)Deze vooraanstaande tuinarchitect hield er ten aanzien van de voorafgaande landschapsstijl duidelijk vernieuwende ideeën op na. In de kleinere particuliere tuinen die hij tekende was er gewoon te weinig ruimte voor de forse elementen en het ruimtelijk perspectief van de landschapsstijl. En van die klei nere tuinen waren er steeds meer, vooral door de groeiende groep van middenstanders die het industriële tijdperk had gecreëerd. Daarnaast was er in een landschappelijke aanleg met moeite een plaats te vinden voor de exotische bloemen en planten die eind 19e eeuw werden ingevoerd. Bij de par ticulier bestond daar grote belangstelling voor. Al in 1906 schreef Tersteeg een artikel in het tijdschrift Huis Oud en Nieuw waarin hij de tuin beschreef als "onmiddel lijk bij het huis behoorend", met de kanttekening: "hoewel het gebrek aan harmonie tusschen huis en tuin van de laat ste honderdtal jaren een zóó nauwe betrekking niet doet vermoeden". Een jaar later schreef hij in hetzelfde tijd schrift: "In géén geval moet men de tuin als louter versie ring van het huis beschouwen, 't Intieme leven van daarbin nen moet ook in den tuin worden geleefd; die plek gronds moet evenals de kamers een prettig, huiselijk karakter krij gen, wat de architect in zijn bouw en de architect in zijn aanleg moet uitdrukken." Een nieuwe tuinstijl Het waren vooral particuliere tuinen die Tersteeg in zijn 'nieuwe architectonische stijl' aanlegde. Zoals gezegd teken de hij zijn ontwerpen met de gedachte dat de tuin werd gericht op het huis, met het doel daar een eenheid mee te vormen. In de tuin werd dus niet alleen gewerkt met bloe men en planten, maar zeker ook met architectonische ele menten, zoals terrassen, regelmatig gevormde vijvers (al dan niet met spuwer of fontein), pergola's, priëlen en muren. De grondslag berustte op de regelmatigheid die ook in de renaissance- en baroktuinen te vinden is. Waar sym metrie niet kon door het ontbreken van een duidelijke mid- denas van het huis, werden er verschillende regelmatige tuingedeeltes rond of bij het huis gegroepeerd. Deze afde lingen werden, om een harmonisch geheel te vormen met elkaar en met het huis, door een omheining omgeven of terrasvormig aangelegd. Saxenburg Het huis Saxenburg is gebouwd in 1918-1919 door de ar chitect J.W. Hanrath. Het ontwerp voor de tuinaanleg van Saxenburg door Tersteeg is gedateerd 1919. Een aantal ge schriften, foto's en brieven over de tuin is bewaard geble ven, waaronder een brief van Tersteeg aan Hanrath over de plaatsing van het huis op het terrein. Tersteeg is er dus van- De nog vrijwel in oorspronkelijke staat verkerende tuin, getekend door Jan Broos. ('Groei en Bloei', 1984) 14 Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 1, voorjaar 2000

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 14