Saksenburg, 1990. 1. Oprit en voorplein, 2. Terras, 3. Vierkante binnentuin, 4. Gazon, 5. Verdiepte binnentuin, 6. Moestuin. afliet eerste moment bij geweest, de droom van iedere tuinarchitect! In een andere brief vertellen de beide op drachtgeefsters, J.N. en M.A. Bierens de Haan, over het ple zier dat aan de tuin wordt beleefd. De tuin van Saxenburg en de aanleg door Tersteeg zijn vanaf het begin in hun oorspronkelijke staat bewaard gebleven, maar van een echte opknapbeurt was jarenlang geen sprake. De nieuwe bewoners, de familie De Ligt, troffen een tuin aan die weliswaar nog goed de aanleg reflecteerde, maar qua beplanting en metselwerk verouderd was. De rigoureu ze facelift die de tuin dankzij hun inspanningen heeft ver Detailtekening van het bassin in de verdiepte bloementuin, D.F. Tersteeg 1922. kregen, kwam precies op tijd om de afzonderlijke facetten van de tuin nieuw leven in te blazen. Nog steeds geldt dat de nieuwe ar chitectonische stijl van Tersteeg met de indeling van het terrein in verschillende afdelingen niet alleen op de ontwerptekening, maar ook in werkelijkheid goed te zien is: elk deel van de tuin heeft zijn eigen functie en is op karakteristieke wij ze omsloten door een muurtje met daarachter een heg, of alleen door een heg of een muurtje. Beschrijving Het huis zelf bevindt zich iets ho ger dan de tuin en wordt aan de tuinzijde omsloten door een terras. Aan de noordwestkant bevinden zich twee rechthoekige bloembed den en een gazon voor het terras; een langwerpige vijver fungeert als blikvanger. De bossages erachter zijn uitgedund door de iepziekte en honingzwam die hebben toegesla gen, en een zeer oude mispel wordt verpleegd maar lijkt ten dode opgeschreven. Aan de zuidwestkant bevond zich vroe ger een vierkante grasparterre waarin ook geometrisch ge vormde bloembedden waren ontworpen. Deze bloembed den zijn echter nooit uitgevoerd. Het gras is inmiddels verdwenen en nu is een rechthoekige ruimte gevuld door een zwembad. In de verdiepte bloementuin op enige afstand van het huis bevindt zich een langgerekt bassin tegen de omsluitende muur, met ervoor een rechthoekige vijver, beide met spu wers. Rozen groeien in met buxus omzoomde perken. De heggen en het muurtje die dit deel van de tuin omgeven, maken er een omsloten geheel van. Aan één zijde is een halfronde, verhoogde zit uit bak steen opgebouwd. De toegangen werden vroeger gevormd door poortjes die in de heg zijn uitgeknipt, een motief dat Tersteeg veel heeft ge bruikt. Aan de strakgesnoeide heggen te zien die nu de ingang afbakenen, is het twijfelachtig of deze zullen te rugkeren. Vanaf het huis leidt een smal pad met een berceau naar de Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 1, voorjaar 2000 15

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 15