De hertenkamp en de historie Dit jaar bestaat de hertenkamp zeventig jaar, een mijlpaal voor de ge meente Bloemendaal. Menig dorpsgenoot zal dit jaar even stilstaan bij de hertenkamp om zich de vele tochten weer voor de geest te halen die men als ouder of als kind ondernam om er de dieren te voeren. Dit traditionele uitje is nog steeds moeilijk weg te denken uit het bestaan van oud en jong in de gemeente Bloemendaal. Saxenburg De aanloop naar de hertenkamp werd genomen op 21 sep tember 1920, de datum waarop de gemeente Bloemendaal het voormalige Saxenburgerbos aankocht. Dit bos, later omgedoopt tot Bloemendaalsebos, lag op de gronden van de buitenplaats Saxenburg. Toen, net als nu, stond het bij behorende herenhuis Saxenburg achter de fraaie, oude toe gangspoort tegenover de Bloemendaalse Schoolvereniging aan de Mollaan. Een korte historie van de oude hofstede Saxenburg is hier op z'n plaats. De buitenplaats Saxenburg werd gesticht door de rijke Haarlemse bierbrouwer Joost Vergraft in het begin van de 17 de eeuw. Het buiten bestond toen uit een riant herenhuis met koetshuis, siertuin en een vijver die voorzien was van een fontein. In het midden van de 18de eeuw kwam er als extra uitbreiding en verfraaiing een tuinmans- De hertenkamp in het Bloemendaalsebos. (GAB) woning annex theekoepel bijhet bouwsel dat wij nu ken nen als het Pannenkoekenhuisje. Wij weten dat ook het monumentale toegangshek van Saxenburg uit diezelfde periode stamt, want de sluitsteen van het hek geeft het bouwjaar 1762 aan. Saxenburg is in die tijd allang niet meer de enige buiten plaats van Bloemendaal. Na de stichting van Saxenburg was een hele reeks andere buitenplaatsen gevolgd, zodanig dat 'Aelbertsberg' zoals de gemeente Bloemendaal toen heette, bekend was in Kennemerland als een plek waar het 's zo mers aangenaam vertoeven was. Het nabijgelegen Harten- lust, eveneens in de 1 7de eeuw gesticht, dankte haar naam aan de 'harten' in de hertenkamp van die buitenplaats - die trouwens uitsluitend toegankelijk was voor de bewoners zelf, niet voor het grote publiek. Ten tijde van de Franse overheersing kwam het einde van Saxenburg in zicht. In 1798 werd Saxenburg te koop aange boden en aangekocht door de vermogende eigenaar van het buiten 'Wildhoef, de Haarlemse Willem Ph. Kops. Deze liet enige tijd later het fraaie 1 7de eeuwse herenhuis en de an dere opstallen binnen het ringgrachtje met de grond gelijk maken en trok deze gronden bij zijn buiten Wildhoef. Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 1, voorjaar 2000 17

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 17