Wildhoef Meer dan een eeuw na het overlijden van de heer Kops (1805) bleven de gronden van het voormalige Saxenburg toebehoren aan zijn erfgenamen en opeenvolgende eigena ren van de buitenplaats Wildhoef. Wildhoef was in die pe riode het grootste buiten in Bloemendaal met een opper vlakte van maar liefst bijna 130 ha. Ook in deze buitenplaats was een hertenkamp aanwezig. De laatste eigenaresse, Me juffrouw Cornelia A. van Wickevoort Crommelin, bracht Wildhoef onder in de exploitatiemaatschappij Veenduin te Amsterdam. Van deze maatschappij kocht de gemeente Bloemendaal het voormalige Saxenburgerbos, het huidige Bloemendaalsebos, inclusief het Pannenkoekenhuisje voor het bedrag van 221.000 gulden. Kort daarna gaf de ge meente aan de Haarlemse tuinarchitect Leonard Springer de opdracht om de paden en de wegen in het Bloemendaal sebos een beter beloop te geven. Op het terrein achter het Pannenkoekenhuisje werd in 1925 'Thijsse's Hof aange legd, de planten- en vogeltuin die als eerbetoon voor de be kende bioloog en dorpsgenoot Jac.P. Thijsse werd gesticht. Ook dit ontwerp werd door Leonard Springer gemaakt, on der het toeziend oog van Jac.P. Thijsse zelf. Bloemendaalse Bos met rechtsboven de hertenkamp. Ontwerptekening L.A. Springer 1920. (GAB) Bouw hertenkamp In 1929 begon de gemeente met de aanleg van de herten kamp. Er was toestemming verleend door de N.V. Mij. 'Veenduin', wat noodzakelijk was omdat de grond op de voorwaarde was verkocht dat er niet op gebouwd zou wor den. De tekening voor het plan was van de hand van de heer J. de Jong, directeur Publieke Werken van de gemeente Bloemendaal in samenwerking met tuin en landschapsarchi tect L.A.Springer. De plaats die voor de hertenkamp was uitgezocht lag vlak naast de zogenoemde 'Kom van Saxenburg'. Dit was een oude, ovale vijver die bij de landschappelijke aanleg van Saxenburg had behoord en nu binnen de grenzen van de hertenkamp kwam te liggen. De vorm werd veranderd en er kwam een waterval in. De bouw van het herten- of dieren verblijf, een huisje in de trant van een Zwitsers chalet, werd in september 1929 aanbesteed. Vijf aannemers uit de regio dienden hun begroting in en de bouw werd gegund aan de Bloemendaalse firma A. Zetstra. Deze firma bouwde het die renverblijf voor een bedrag van 4495,-. Een maand later begon de firma C.A. Ruygrok uit Vogelenzang met het plaat sen van de ijzeren omrastering ter waarde van 5400,-. Wat de dieren betreft, een aantal werd gekocht, de rest werd ge schonken. Zo kreeg Bloemendaal van de gemeente Velsen vijf herten die afkomstig waren uit de herten kamp van Velserbeek en vier andere herten werden cadeau gedaan door mejuffrouw Willink uit Benne- broek. Mejuffrouw C.A. van Wicke voort Crommelin, de verkoopster van de gronden van het Bloemen daalsebos, vond dit blijkbaar zo'n goed idee dat zij uit haar eigen her tenkamp in Wildhoef een herten- bok beschikbaar stelde. Ook door andere particulieren werden schen kingen gedaan, zoals een aantal pa relhoenders, Kaapse eenden, kwa kereendjes, ganzen, konijnen, kippen enzovoort. Zo werd de die- renbevolking uit alle windstreken bijeengebracht. Aan de noordkant van de herten kamp werd ook nog een grote volière gebouwd die werd bevolkt met exotische vogels. Het smalle zandpad dat door het bos liep, werd bestraat en doorgetrokken vanaf de 18 Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 1, voorjaar 2000

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 18