NO. ten O t <£j/tant Sa.TcenhiurgN.NO. en NO. ten. 0.5 myl van U C£ 30 Cff; 40 m-.Zuyderbrete en 336gyr^g-m in leriyte Uithangbord, Keizersgracht 224 .Amsterdam, (foto PdN) komen dat ze geen oplossing boden. Ze bleken nauwelijks toegankelijk, boden geen mogelijkheid om er te ankeren, of er was te weinig voedsel en water aanwezig. Het eiland St. Helena Nuova zou wellicht wel perspectief Het eiland Saxenburg. Kustprofiel/wolkenforraatie, weergegeven in J. en G. van Keulen: De Nieuwe Groote Ligtende Zee-fakkel, A'rlam 1716-1753. (Nederlands Scheepvaartmuseum, Amsterdam) Het eiland Saxenburg In de naspeuringen van Parmentier komen we onder meer ook het eiland Saxenburg tegen - en daarbij komt wederom Christoffel Thijssen in beeld. Stammend uit een aanzienlijk geslacht dat in de diamanthandel fortuin had gemaakt, be hoorde hij tot degenen die een deel van hun kapitaal beleg den in risicovolle ondernemingen zoals de YOC. Gebruikmakend van het hem gegeven privilege een VOC- schip een naam te geven, noemde hij een fluitschip dat in 1669 van stapel liep Saxenburg. Op de reis die hiermee in 1670 met bestemming Batavia werd gemaakt, kreeg Jan Leendertsz. Lindeman, aangemonsterd als derde waak, tussen Martin Vaz en Tristan da Cunha een eiland in het vizier. Hieraan werd de naam Saxenburg gegeven. Het scheepsjournaal van Sax enburg is niet bewaard gebleven, maar tijdens een latere reis (1678) met de 'Voogel Phoenix'een Deense Oost-Indiëvaarder, noteert hij wederom in de buurt van dit eiland bieden. Volgens een verklaring in 1652 van Lodewijk Claesz, een door de Portugezen gevangen genomen Neder landse scheepstimmerman, moest het door zijn vruchtbaar heid als pleisterplaats zeer geschikt zijn. Naar dit door Por tugezen ontdekte eiland, te vinden op tal van na 165 5 getekende atlassen, werden daarom door de VOC verschei dene speurtochten ondernomen. Deze pogingen (in 1657, 1 660 en 1677) leverden echter niets op. Aanvankelijk ver onderstelde men dat op de kaarten de positie van dit eiland niet voldoende juist was weergegeven, maar uiteindelijk moest men concluderen dat, zoals Parmentier citeert, "so daniger eylant in de werelt niet te wesen" moest zijn. Ook de eilanden Dina en Maerseveen, in 1663 door VOC- schipper Barend Lam ontdekt, bleken onvindbaar toen men ze later (1699) beter wilde-leren kennen. Ze verdwenen daarom uit de latere versies van de land- en zeekaarten. Maar dit bleek achteraf toch iets te voorbarig. Een Franse expeditie in 1772 ontdekte deze eilanden immers opnieuw - maar wel op wat andere posities. Wat zij toen Terre d'Espérance en l'Ile de Caverne noemden, treft men thans nog aan als Marion, respectievelijk Prince Edward Island. Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 1, voorjaar 2000 21

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 21