Saxenburg op een Engelse globe uit 1765 van G. Adams te Londen. (Nederlands Scheepvaartmuseum, Amsterdam) te zijn. Aan deze ontdekking besteedde de VOC echter wei nig aandacht en er volgden geen expedities om de positie van Saxenburg preciezer vast te stellen. Wel werd dit eiland vanaf omstreeks 1680 op zee- en landkaarten ingetekend, niet alleen door Nederlandse maar ook door Franse, Engelse en Duitse cartografen. Dat leek ook terecht. Het bestaan van dit eiland werd immers bevestigd door andere waarnemin gen, zoals die van kapitein Galloway in 1804 en van kapi tein J.O. Head in 1816. Deze laatste had het eiland vier uur lang kunnen observeren tot het moment dat het weer door veel wind en regen slechter werd en ze het uit het oog verr loren. Ook in 1828 kwam er nog een bevestigende verkla ring van de Amerikaanse kapitein Morrell - maar dit bood weinig zekerheid: Morrell had immers een reputatie als fan tast van twijfelachtig allooi weten te verwerven. In zijn gedetailleerde analyse laat Parmentier zien dat Saxen burg tussen 1690 en 1 81S telkens weer op de kaarten op duikt. Pas toen de Engelse marine omstreeks 1820 alle dubi euze kaartgegevens ter plaatse ging controleren, kwam er uitsluitsel over de juistheid van de gegevens op de kaarten. Met betrekking tot veel eilanden moest men vaststellen dat het spookeilanden waren - een lot dat ook Saxenburg ten deel viel. De waarnemingen van Lindeman en anderen moeten be trekking hebben gehad, zo vermeldt Parmentier als verkla ring, op een louter weerkundig fenomeen: de formatie van grote stapelwolken die in dit gedeelte van de Atlantische Oceaan gedurende een aantal uren onbeweeglijk aan de ho rizon blijven, onder invloed van een hogedrukgebied. Peter de Natris Bronnen: - A.G.M. Nierhoff: De hofstede Saxenburg in Aelbertsberg of Bloemendaal, Schuyt Co, Haarlem 1971. - J. Parmentier: Saxenburg, een spookeiland met Bloemendaalse relaties 1670-1833. Tijdschrift voor Zeegeschiedenis, 1998, jg 17, nr 1, blz. 21-36. - A. Trossèl F. van Eeghen-Elias: Het vernieuwde Saxenburg, Ons Bloemendaal, 1998, jg 22, nr 3, blz 21-23.- 22 Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 1, voorjaar 2000

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 22