Particuliere autobusondernemers in Bloemendaal De dienst van Olie In het begin kan eigenlijk iedereen een autobusdienst beginnen. Men hoeft slechts in de lokale kranten zijn dienst regeling en tarief te publiceren. Toestemming om een "oud barrel" te exploiteren of keuring van materieel is niet vereist. Wel moet men bij som mige gemeenten toestemming vragen om een standplaats aan eind- of begin punt in te nemen en dan kunnen wel wat keuringseisen aan de bussen wor den gesteld. De heer W.C. Olie, dan woonachtig in Egmond aan Zee, deelt B en W Bloemendaal mee dat hij in de tweede helft van december 1922 een autobus dienst wil beginnen. De bussen zullen rijden vanaf Station Santpoort via Duinlustpark en Bloemendaal naar de spoorwegovergang bij station Overveen. Hij krijgt als standplaats het Raadhuisplein voor café Roozendaal in Overveen. En zijn bussen moeten wor den gekeurd. Op 23 december start Olie zijn dienst. Na 130 dagen rijden hebben zo'n 26.000 personen zich laten vervoeren per Olie-autobus, hetgeen neerkomt Waarschijnlijk de eerste T-Ford van de heer Olie aan het Raadhuisplein in Oveiveen. T-Ford met middeninstap van de heer Olie voor Garage v.d. Velde in Santpoort. op zo'n 200 mensen per dag. Dat betekent gemiddeld 7 personen op een rit, op een maximum van 13 personen per T-Ford-bus! Maart 1923 deelt B en W mee dat uit de raadvergaderingen klachten zijn gekomen dat de bussen van Olie niet op tijd rijden. Dit is het begin van wederzijds gemor en gemopper. In mei van datzelfde jaar publiceert Olie een echte dienstre geling, waarbij hij zijn bedrijf ADOS noemt (Auto-omnibus Dienst Overveen-Santpoort) In oktober 1924 mag Olie zijn standplaats verplaatsen naar de Schroeder van der Kolkweg- hoek Conollyweg, waar De gemeente Bloemendaal heeft een tweetal particuliere autobusondernemers binnen haar grenzen gekend: de heer W.C. Olie uit Egmond aan Zee en de firma J. Bakhuys en zonen met hun hoofdvestiging in Amsterdam. Olie reed vanaf 1922 de dienst Santpoort-Bloemendaal- Overveen-Haarlem, terwijl Backhuys vanaf 1923 zijn passa giers met open autobussen van Overveen, via de gloednieuwe Zeeweg, naar het Bloemendaalse strand bracht. In 1929 start de Bloemendaalse Autobusdienst (BAD)waarvoor de gemeente garant staat. In 1933 rijdt er geen particuliere autobus meer in Bloemendaal. Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 1, voorjaar 2000 23

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 23