oeyerwyk Interlokale aotebuslyoer? ■ten Noorden van Haarlem Volgens vergunningaanvragen in 1926 Van beek 13-9-1975 gunning voor een speciale zomerlijn: bij gunstig weer wordt een 1S-minutendienst van en naar het strand gereden. Aan de kop van de Zeeweg, bij het strand, staan aan de noord- en zuidzijde golfplaatloodsen waar in de winter de bussen worden gestald en in de zomer dienen ze als rijwiel- en automo- bielstalling. Niet alleen de bussen van de firma Backhuys hebben het traject Zeeweg in hun pakket. Er rijden ook nog de T-Fordbussen van Ver beek en G. Bos uit Haarlem (dienst Haar- lem-Overveen-Bloemendaal strand-Zand- voort) en C. Smit en M. Smit uit Haarlem; een vergunning voor de diensten wordt echter niet verleend. Tegelijk met de lijnen van de Bloemendaalse Autobus Dienst, kan ook worden ingeschre ven op een 3-jarige concessie voor de zo merlijn. Backhuys en Stormvogels schrijven in, Backhuys wint met de laagste kilometer- prijs. De firma krijgt de zomerlijn tot en met de zomer van 1932. Een enkele reis kost 25 cent, een retourtje komt op 40 cent. In 1932 vraagt de firma Backhuys een ver gunning aan bij de provincie voor de auto busdienst Haarlem-Bloemendaal aan zee. Dit wordt afgewezen omdat de NZH-tram dat traject al heeft. Backhuys stopt dan met zijn buslijn. Gelijktijdig vraagt de autobusfirma Stormvogels uit IJmuiden een vergunning aan bij de provincie voor de lijn Haarlem- Overveen-Zandvoort en diè wordt wel ver leend. De NZH probeert te redden wat er te redden valt en dient een verzoek in om haar buslijn Haarlem Turfmarkt-Overveen in de zomer te verlengen tot aan Zandvoort. Dat wordt afgewezen. Een juridisch gekrakeel tussen NZH en Stormvogels dat duurt tot 1934 is het ge volg: dan krijgt de NZH definitief de omstreden vergun - ning. Het autobussenpark van de firma Backhuys Dit wagenpark bestaat oorspronkelijk uit de gesloten DAAG- bus uit Amsterdam en 5 verschillende voormalige vrachtwa gens met een open Beynes-carrosserie. De gesloten bus heeft al een gesloten cardanaandrijving, maar de open bus sen moeten liet nog met hun lawaaiige kettingaandrijving doen. Deze wagens, die waarschijnlijk in de Eerste Wereld- Een routekaart met busdiensten uit 1926. oorlog zijn gebruikt om Duitse legervoorraden te vervoeren, rijden nog op massieve banden, maar gezien hun lage snel heid - ca. 15 km/per uur - en het goede wegdek levert dit weinig problemen op. Als blijkt dat één bus te licht is en niet geschikt voor de dienst en een ander gesloten exemplaar ook niet ideaal is voor het strandvervoer, geeft Backhuys opdracht om van twee bussen gewoon één goed exemplaar op ballonlucht banden te maken. In 1928 wordt een Franse bus (model E. Bernard) aange schaft, waarvan het middendakdeel kan worden opgerold. In 1930 komt, speciaal voor de Bloemendaalse Autobus Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 1, voorjaar 2000 27

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 27