Opschriften langs de openbare weg De informatie die men langs de weg aantreft blijkt nogal eens aanlei ding tot gepuzzel - zo komt naar voren in de hierna volgende bijdrage van de heer J.WK. Zwart. Wie antwoord weet op de vragen die hij stelt, dan wel suggesties heeft voor een goed onderkomen voor de door hem beschikbaar gestelde mededelingen-bordjes, gelieve met hem con tact op te nemen. Zijn adres luidt: Prins Hendriklaan 27, 2051 JA Overveen, tel. 023 - 5256848. Om de een of andere reden wordt mijn oog altijd weer getrokken door opschriften of mededelingen op borden die langs de openbare wegen staan. En dan doel ik niet op het onafzienbare woud van verkeersborden en -tekens die noodgedwongen gelezen dienen te worden om het verkeer enigszins ordelijk te laten verlopen. Als je er op gaat letten is het verrassend hoe enorm groot de hoeveelheid informatie is die langs de weg verspreid wordt, zelfs als we alle reclameboodschappen buiten beschouwing laten. Geïntrigeerd ben ik altijd geweest door opschriften op bouwwerken en straat-meubilair, welke niet bestemd zijn voor de doorsnee burger. Omdat de informatie die ze geven niet in één oogopslag duidelijk is loopt vrijwel iedereen hier achteloos aan voorbij. Ga je er op letten dan blijkt dat vrij wel alles wat zich op of naast de weg bevindt een kenteken draagt. Van veel van deze opschriften is met wat technisch inzicht en enig doordenken het doel wel te achterhalen. Ik denk dat met een uitput tende opsomming hiervan een dik boeiend boek te vul len zou zijn. Het is echter uiterst twijfelachtig of de in stanties waar deze informa tie uiteindelijk wel voor be stemd is dit op prijs zouden stellen. Ik houd het ontcijfe ren dus maar als een hobby voor mijzelf. Speurtocht Toch wil ik er één bordje uit lichten (zie foto I)Het staat op het erf van Zomerzorger- laan 1 7ook wel bekend als de Stalhouderij van Gebr. Böttger. Na 20 jaar speuren heb ik de functie die het heeft, of meer waarschijnlijk ooit heeft gehad, nooit kunnen ach terhalen. Het is oud, zeer oud te zien aan de constructie. Nummer 21 betekent dat er destijds nog tenminste twintig van deze bordjes langs de weg moeten hebben gestaan en waarschijnlijk nog veel meer. Ik heb tot nu nog nergens een ander exemplaar gezien. De rest van de tekst: Him. (is dit Haarlem?), Bv. (Bever wijk?) IJm. (Ijmuiden?). Wat is de relatie tussen deze plaat sen, liep er een leiding of kabel tussen? Vragen aan mede werkers van PEN, PTT, waterleidingbedrijf en gasbedrijf hebben de oplossing nooit gebracht. Wie weet het ant woord? Nostalgie Een heel ander bord, niet in bovengenoemde categorie val lend en volledig duidelijk (zie foto II), stond tot voor een jaar of twintig op de speelweide aan de Prins Hendriklaan. Het stond er in mijn jeugd, zo'n zestig jaar geleden, ook al, onverwoestbaar degelijk. Maar toch was op een dag de paal bij de grond zodanig doorgeroest dat het om viel. We ver wittigden Publieke Werken van het euvel, maar er gebeurde niets en toen op een dag onverlaten het bord met paal mid den op straat hadden gelegd, hebben we het bord maar van de paal gescheiden. De paal ging met het groot vuil mee en het bord verdween bij de buurman in de schuur en in ver getelheid. Tot in dit voorjaar de buurman vertrok naar een aanleunflat en de schuur werd opgeruimd. Het bord staat nu bij ons in de schuur en ik wil ervan af. Wie kan er iets Foto I. Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 1, voorjaar 2000 29

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 29