Winterse taferelen Jannes Mulder, bouwer aan Bloemendaal Dat het winternummer zeer gewaardeerd is, blijkt uit de positieve reacties die we mochten ontvangen. In sommige ervan werd tevens gewezen op een onjuistheid in het bij een foto gegeven bijschrift. Zo staat op blz. 3 1 bij foto f) vermeld dat het terrein van 'Vaart en Duin' doorloopt tot aan het station Overveen. Hier had dienen te staan dat het zich achter 'Belvédère' uitstrekt tot aan de spoorlijn Overveen-Zandvoort. Het huis op foto 33 (blz. 21) is een veel oudere woning die ongeveer stond op de plek waar later het huis van architect Heringa is gebouwd. De architect jannes Mulder (1882-1941) is samen met zijn compagnon J. van Asdonk (1883-1963) van groot belang geweest voor Bloemendaal. Gedurende de eerste helft van de 20ste eeuw hebben zij veel kenmerkende gebouwen en woonhuizen ontworpen die nu het aanzien van Bloemen daal bepalen. Daarbij zijn ook diverse complexen sociale woningbouw van hoge kwaliteit, zoals in de Schapendui nen, Tuindorp in het huidige Ramplaankwartier en Veldhof in Aerdenhout. Hoewel Mulder zelf een bescheiden man was, vond Ons Bloemendaal dat zijn naam blijvend ge noemd moet kunnen worden. De grafsteen van het inmid dels geruimde graf op de Bergweg werd niet vernietigd, maar met instemming van de hervormde wijkgemeente De uitbouw van de consistoriekamer naar een ontwerp van architect Mulder. (1916, foto Mulder) Bloemendaal verplaatst naar de tuinachtige begraafplaats van de hervormde kerk. Een bordje op de grafsteen vermeldt het waarom van deze verhuizing. De steen staat dicht bij de zeer geslaagde uitbouw van de hervormde kerk, de consistoriekamer, die Mulder in 1916 realiseerde. In een korte bijeenkomst op zaterdag 29 januari vertelde de heer Wim Post, auteur van de nog steeds in de boek handel te verkrijgen publikatie "Bouwen aan Bloemendaal, architec tuur en bouwhistorie vanaf 1883" in het kort iets over het belang van Jannes Mulder voor Bloemendaal. Nu deze zomer het verloren gewaande archief van architect Mulder werd teruggevon den heeft Wim Post genoeg stof voor nog een publicatie. 32 Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 1, voorjaar 2000

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 32