Vereniging Behoud Landgoed Meer en Berg De voorgenomen ontwikkeling van het landgoed Meer en Berg, het terrein van het voormalige Provinciaal Ziekenhuis Santpoort, heeft de nodige commotie teweeggebracht omdat de grote ecologische en cultuur-historische betekenis van dit gebied ernstig dreigde te worden geschaad. Een tiental samenwerkende belangenorganisaties, waaronder de Stichting Ons Bloemendaal, vroeg hier aandacht voor, later gevolgd door een actiecomité en door de in juni 1999 opgerichte Vereniging Behoud Landgoed Meer en Berg. Het in opdracht van de gemeente en de projectontwikkelaar ver vaardigde 'Masterplan', in november gepresenteerd, lokte stevige kritiek uit vanwege onder meer een te groot aantal woningen, de overmatige verkaveling van het terrein, de voorgenomen bouw in zones waarin dit ontoelaatbaar is en het belemmeren van het zicht op het monumentale hoofd gebouw. Meer algemeen geformuleerd: van het officiële voornemen om de waarden van dit landgoed te behouden en waar nodig deze zelfs te versterken, was in dit plan nau welijks iets te bespeuren. Berhalve de inhoud van de plan nen riep ook de wijze waarop ze tot stand werden gebracht- protest op: de toegezegde 'open planprocedure', waarin plaats was ingeruimd voor bijdragen vanuit de samenleving, was van slechts marginale betekenis gebleven. Dit alles gaf de vereniging aanleiding zelf onderzoek te doen om de unieke kenmerken, zowel ecologisch als cultuur-historisch, te verduidelijken en bovendien om aan de hand van een eigen toekomstschets een alternatief ontwikkelingsplan te bieden. De op 4 februari 1.1. gehouden ledenvergadering, bezocht door ruim 100 van de inmiddels meer dan 1000 verenigingsleden, kon hiermee instemmen. De kritische reacties op de planontwikkeling zijn geen over bodige luxe gebleken. Dit garandeert echter nog niet dat de onschatbare waarde van dit unieke terrein ook werkelijk gerespecteerd zal worden en dat er niet aan een normale inspraakprocedure zal worden voorbij gelopen. Deelt u deze opvatting en bent u nog geen lid, geeft u dan alsnog op (ad 10.00 per jaar of ad 50.00. voor 5 jaar). Aanmeldingen naar: Vereniging Behoud Landgoed Meer en Berg, p.a. Duinweg 25, 2082 CA Santpoort-Zuid. U kunt zich ook direct melden door uw bijdrage over te maken op rek.nr. 326 353 224, Rabobank Bloemendaal t.n.v. Ver.Beh.Landg.M&B. Ontwerp van BVR, het z.g. Masterplan. Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 1, voorjaar 2000 33

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 33