Van die redactie Hartelijk dank voor al uw inspanningen en enthousiaste deelname aan de fotoprijsvraag in het wintertijdschrift 4/1999! We hebben liet u niet gemakkelijk gemaakt hetgeen bleek uit de verschillende foute inzendingen. Slechts enkelen herkenden alle foto's, voor de meesten vormde "foto 28" het struikelblok. Uitgebreide bijschriften van de vier prijsvraagfoto's treft u aan in onze rubriek "reactie - oproep - mededeling" achterin dit blad. Het lot heeft een beslissing gebracht. De prent met het winterlandschap van Anton Pieck gaat naar mevrouw A.E.F. Vermeer uit Bloemendaal. Zij is Dé Winnares van de fotoprijsvraag 'Ons Bloemendaal'. Van harte gefeliciteerd, mevrouw Vermeer! Het kunstwerkje "Bloemendaal 1980" wordt u binnenkort aangeboden. De prijsvraag was voor mevrouw N. de Jong Schouwenburg - Brandt aanleiding nog iets over de geschiedenis van 'De Grauwe Olifant' te schrijven. In de Romeinse tijd en in de Middeleeuwen liep er aan de voet van de duinen een belangrijke noord-zuid verbinding, de Doodweg genoemd. Een deel ervan is later omgedoopt in Van Haemstedelaan, maar in Vogelenzang is deze naam nog behouden gebleven als Eerste en Tweede Doodweg. Aan de Doodweg lag de Bolle Hofstede van het geslacht Bolle. Generaties lang was dit een klein boerenbedrijf; nu zijn de walletjes tussen de akkers ervan nog zichtbaar. Het boerenhuisje werd in 1636 gebouwd. Door zandstormen raakte dit terrein nadien ondergestoven, zodat de grond voor agrarische activiteit waardeloos werd. In 1672 kocht Jochem van Arras het pandje. Het kreeg een bestemming als herberg; gelegen aan de Doodweg voldeed dit pri ma. Van Arras, van oorsprong koekenbakker in Amsterdam, gaf aan zijn herberg de naam 'De Grauwe Olifant'; dit in navol ging van Amsterdamse koekenbakkers die veelal als uithangbord een Olifant hadden. Toen er in 1860 een aftakking aan de Doodweg kwam (Duinlustweg naar Bentveld/Zandvoort) had een herberg hier geen nut meer. Het pand werd toen een dubbele arbeiderswoning voor Koningshof. Na de restauratie van dit pand werd de oude naam weer in gebruik genomen. Mevrouw Moritz-Bos uit Diepenveen schreef bij elke foto een klein verhaaltje, dat wij u niet willen onthouden. Zo kreeg zij bij het zien van "foto 27" visioenen van de schaatswinters op de vijver van Duin en Daal. Tijdens een gekostumeerd ijsfeest, gehouden op 2 feb. 1954 won zij als "Drents Boerinnetje" een kistje Haagse Hopjes. Het kistje heeft ze nog! Van het huis op foto 28 wist ze te melden dat dat aanvankelijk een blekerij was en later het woonhuis en bedrijfspand van "groentekweker" J.P. Bordes. Voor het huis stond, tot de sloop in 1971, een prachtige notenboom! En van foto 29 wil ze wel even vertellen dat het nieuwe beeld dat de Haemstedelaan nu biedt, een treurnis is: omgehaalde oude bomen, lelijke containers aan de weg en buiten-model-villa's. De redactie is het geheel met u eens, mevrouw Moritz! Nogmaals hartelijk dank voor uw reacties. Wij wensen u veel plezier met het eerste nummer van 'Ons Bloemendaal' van deze eeuw. Florentine van Eeghen, Joan Jalink en Peter de Natris 4 Ons Bloemendaal, 2+e jaargang, nummer 1, voorjaar 2000

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 4