Herinneringen aan architect J. de Lugt (1888 - 1952) door zijn dochter, mevrouw M. Beatrijs Terpstra-de Lugt Mijn vader, Jacobus de Lugt, werd in 1888 in Haarlem ge boren. Hij onderscheidde zich al jong als architect van zorg vuldig en ook romantisch vormgegeven villa's. Zijn eerste belangrijke project, in 1914, was villa 'De Wig' (Sparrenlaan 6, Aerdenhout). Dit huis is door hem in een aan de Engelse landhuisbouwstijl verwante vorm ontwor pen. Typerend voor deze stijl is onder meer dat een ruime hal het hart, het middelpunt van het huis vormt. Deze hoge centrale hal van 'De Wig' heeft een ranke hoge raampartij, gevat in glas en lood, boogvormig toelopend in accolades. Dat toont aan dat hij ook belangstelling had voor Oosters/ Moorse accenten, zeker in zijn vroege huizen. Een belang stelling die hij in het begin van de twintigste eeuw met an- Handgetekend voorontwerp villa 'De Wig'. (Familiebezit) dere kunstenaars en architecten deelde. Zo waren er bij voorbeeld accoladebogen naast andere Oosterse elementen in de (helaas afgebroken!) atelierwoning van Marius Bauer aan de toenmalig geheten Tramweg, gebouwd door zijn jonggestorven broer Willem Bauer. Die bogen waren karak teristiek voor dat huis. En ook voor het huis dat mijn vader in 1918 bouwde voor ons, zijn gezin, en waar ik nog steeds woon, zijn de accoladebogen beeldbepalend. Hier geven ook sterretjes boven in het glas naast de voordeur een (be scheiden) Oosters accent. Architectuuropvatting Om het totaalbeeld van de architectuuropvatting van mijn vader in een kader te plaatsen wil ik graag enkele kenmer ken noemen. Er is, kenmerk van goede architectuur, eenheid en even wicht in de vormgeving. Een grondregel van Berlage was: bouwkunst berust op constructie, niet omgekeerd. En van De Bazel: een gebouw moet een gesloten compositie heb- Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 2, zomer 2000 25

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 25