de oorzaak daarvan alleen of hoofdzakelijk bij de afnemende grondwaterwinning in de duinen ligt. Het eerdergenoemde dempen van waterlopen die voorheen water verzamelden en afvoerden, kapotte rioleringen, in klinkende klei- en veenlagen, niet of nauwelijks functione rende drainagevoorzieningen, kunnen ieder op hun beurt ook (mede) oorzaak zijn van de door Bloemendaalse bewo ners geconstateerde toenemende wateroverlast. Daarnaast wijzen deskundigen op het broeikaseffect, waar door sprake zou zijn van een geringe mate van klimaatver andering die, volgens sommige meteorologen, op haar beurt de afgelopen jaren onder meer heeft geleid tot soms extreem zachte en natte winters. Niet uitgesloten wordt, dat dit patroon in de nabije toekomst in omvang en frequentie zal toenemen, ofwel vaker en meer overlast zal geven. Knelpunten De provincie Noord-Holland heeft inmiddels de water schappen gevraagd de knelpunten in het afwateringsysteem in kaart te brengen. En eerder onderzocht het adviesbureau Grondmij, op verzoek van de provincie, onder meer gebie den in Bloemendaal, waar sprake is van ernstige grondwa- teroverlast. De gemeente zelf is inmiddels begonnen met maatregelen als het vervangen van rioolvoorzieningen, het aanleggen van drainagesystemen en het realiseren van drai nageaansluitingen bij een aantal Bloemendaalse woningen. Verantwoordelijkheidsgebieden In de discussies blijkt vaak ook onduidelijkheid over de vraag bij wie of bij welke instantie nu de verantwoordelijk heden liggen als het gaat om de gevolgen van grondwater- overlast. Volgens de gezamenlijke Nederlandse provincies, de Unie van Waterschappen en de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, zijn die verantwoordelijkheden als volgt verdeeld: Het waterschap is de kwaliteitsbeheerder en draagt zorg voor de afwatering via sloten, vaarten et cetera. Hierbij moet worden opgemerkt dat delen van Bloemendaal (nog) niet tot het werkgebied van enigerlei waterschap behoren; de gemeenten, in ons geval Bloemendaal dus, zijn verant woordelijk voor de ontwatering van openbaar terrein, door middel van bijvoorbeeld drainage; de eigenaar/eigenaresse tenslotte, wordt door bovenge noemde partijen gezien als verantwoordelijk voor zijn of haar eigen terrein, waarbij de gemeente op haar beurt aan sluitingen op afvoermiddelen moet bieden en daartoe coör dinerende en bemiddelende taken heeft. De provincie heeft in dit alles een algemene, zogeheten zorgplicht en oefent toezicht uit op de waterschappen. Vol gens de provincie Noord-Holland acht zij zich overigens mede verantwoordelijk als het provinciaal grondwaterbeleid (bijvoorbeeld het beperken of stopzetten van wateronttrek king in de duinen) leidt tot vergroting van de grondwater- overlast. Overigens komt het Rijk op termijn met een wette lijke vastlegging van al deze verantwoordelijkheidsgebieden. Waterbeleid Naast het voorkómen van overlast, is een goed waterbeleid in onze regio natuurlijk ook van eminent belang voor de biotoop. In dit opzicht zijn belangrijke punten vanuit ecolo gisch en hydrologisch opzicht, het handhaven van het laat ste open gedeelte van de strandvlakte in het zuidelijk deel van Aerdenhout, de afwatering met relatief schoon kwelwa ter naar de Houtvaart en de boezem Leidsevaart en de mo gelijkheid om bij de Aerdenhoutse beek een koppeling tot stand te brengen met een of meer duikers. De provincie is overigens niet blind voor de waardevolle ecologische en hydrologische punten in ons landschap. Zo wordt in het streekplan Kennemerland gepleit voor het herstellen van de oorspronkelijke stroming van het grond en oppervlaktewater. Met betrekking tot het binnenduin- randgebied wordt aangedrongen op het aanleggen en her stellen van duinrellen en duinbeken en het versterken van ecologische verbindingen langs waterlopen. Om in dit be perkte bestek maar iets te noemen. Ook een solide en duurzame waterhuishouding in Bloe mendaal en omgeving draagt bij aan het instandhouden en waarborgen van al dat waardevolle en unieke dat onze regio heeft te bieden. Dat geldt voor provincie, voor gemeente en voor ons als bewoners. Ton Nillissen Voor dit artikel werd onder meer gebruikgemaakt van openbare provinciale stukken van Noord-Holland en van een notitie van Henk Wijkhuizen (Stichting Duinbehoud). 10 Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 3, herfst 2000

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 10