De vijvers van Bloemendaal wege de functionaliteit heel recht zijn: dat maakte het on derhoud van de vijver makkelijker. De oude vijvers in Bloemendaal werden veelal niet gegraven voor de sier. Van oudsher hadden zij een bufferfunctie en vingen het water op dat onder meer uit de duinen liep. Hoge duinen die dienen om het zeewater tegen te houden worden in het algemeen geflankeerd door strandvlaktes waarin het drangwater uit de duinen terechtkomt. Dat is zeker zo bij de gemeente Bloemendaal, die als een soort lint in één lange strandvlakte vanaf het Provinciaal Ziekenhuis in het noorden doorloopt naar Vogelenzang in het zuiden. In dit artikel vragen wij u mee te reizen op onze weg langs een groot aantal Bloemendaalse vijvers. Het betreft hier voornamelijk de vijvers van historisch belang en de vijvers die eigendom zijn van de gemeente. Meertje van Caprera Oppervlakte 9.690 m2. Het woord 'meertje' zegt het al: het water hier heeft een natuurlijke schoonheid omdat het ver van de bebouwing afligt. In de vroege middeleeuwen is dit water waarschijnlijk ontstaan uit een duinbron; het is zeker zo'n achthonderd jaar oud. De eerst bekende naam was 'Het Meertje van Berkhout', maar de familie Teding van Berk hout ging zelf de naam 'Meertje van Caprera' gebruiken, uit bewondering voor de Italiaanse vrijheidsstrijder Garibaldi die op het eiland Caprera (ten Noorden van Sardinië) woonde en overleed. Het meertje heeft nu nog steeds een bufferfunctie wat be treft het drangwater uit de duinen en die functie krijgt De vijver op Landgoed Meer en Berg Oppervlakte 10.860m2. Toen Zocher dit landgoed ont wierp, waren er waarschijnlijk al vijvers. Deze oude vij ver met zijn cortège van mooie bomen is een fraaie land schappelijke aanleg die je op veel oude foto's en prenten uit deze streek terugziet. Omstreeks 1960 is de vijver ver groot en werd er een eiland in uitgespaard. In het gras rondom de vijver van Meer en Berg staan veel beuken en eiken en meer naar de waterkant de zwarte els (Alnus glutinosa)De zwarte els is een van de bomen die goed tegen water is opgewassen en wel acht uur per dag met de wortels in het water kan staan. Een belangrijk facet van de vijver van Meer en Berg is dat er vanaf de vijver naar de ruïne van Brederode een ondergrondse rel loopt. Het is onduidelijk of de bouw van deze rel vóór of na de aanleg door Zocher heeft plaatsgevonden. Het grondwaterpeil van dit terrein is enorm gestegen en wat het effect daarvan is op de oude bomen, laat zich raden. Vooral in de buurt van de oude Hertenkamp in de noord oosthoek van het terrein is het nat. Als er een nieuw bouwplan komt, zal men daar zeker rekening mee moeten houden. Vijvers waren vroeger haast altijd beschoeid met larikspalen. Tegenwoordig gebeurt dat met kunststofplaten, maar die zijn in ver houding minder stabiel - ze wiebelen meer. Die lariks ging dik vijfentwintig jaar mee. Bij de vijver van Meer en Berg kun je de reste rende oude beschoeiing uit 1960 nog zien, maar de rest is gewoon glooiend geworden. Nu maakt het niet meer uit of het inkalft of niet. Vroeger moesten de vijverkanten van- Het Meertje van Caprera De vijver van Landgoed Meerenberg Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 3, herfst 2000 11

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 11