want het zogenoemde elzenbroekbos is een type vegetatie dat als boom-heesterlaag dient en niet mag doorschieten tot een 'lantaarnpaalhos'Het Meertje was zo vol met waterlelies dat je geen wa ter meer zag. Nu is het uitgebaggerd en zie je 's zomers de waterspiegel weer terug. De vijver van 'Klein Wildhoef (foto M. van Eeghen) steeds meer gewicht: van twee zijden monden de nieuw ge graven waterlopen hierop uit. Toch is het waterpeil nooit te hoog of te laag. Als het waterniveau teveel stijgt, wordt het water via een pas gegraven duinrel doorgepompt naar de vijver van Klein Wildhoef. Een tijdje geleden wilde de gemeenteafdeling groenvoorzie ning er meer 'natuur' inbrengen door er glooiende oevers te maken in de plaats van de rechte kanten die het nu heeft. Dat lukte niet, maar de duinrel van het Meertje van Caprera naar Klein Wildhoef is wel voor een deel hergraven. Om praktische redenen is dat een heel recht stuk geworden, waar een glooiender ligging en een meanderende vorm meer variatie in de flora en de fauna van deze plek had ge bracht. Deze waterlopen zijn net nieuw en het is nog niet helemaal duidelijk wat er gaat groeien. Het elzenbroekbosje aan de rand van het meertje dat er al was, probeert men te behouden. Elzen zijn gebaat bij vocht, en om het waterpeil op een bepaalde hoogte te houden is een dam geplaatst. Eerdaags moet er weer gedund worden, Vijver Klein Wildhoef Oppervlakte 2.130 m2. Dit is een van de mooiste landschappelijke vijvers van Bloemendaal. Vroeger behoorde deze vijver tot de buitenplaats 'Wild hoef. De geleerden zijn het er niet over eens of de vijver is aangelegd door architect Michaël of zijn schoonzoon Zocher sr. In de huidige toestand ligt het water lager dan de oevers en dankzij dit niveauverschil loopt het gras vóór het huis hellend af naar het spiegelend vlak van het water. Hier ziet men de schoon heid van eenvoud en rust: er is niets dan dat glooiende gras, bomen en water. Vanaf het huis valt de blik op het eiland waar oude bomen groeien, waaronder een hoge, rode beuk. Meer naar rechts valt de blik over de hele diepte van de vijver met een strook beheerste rietkragen aan de kant van het eiland en schitte rende bomen aan de wal, zoals een Metasequoia en een moerascypres. De waterspiegel is groot en zonder enig groen erin. Hier vist een reigerpaar en ook aalscholvers, de laatste niet geheel tot vreugde van mevrouw Cramer. "De reigers staan zo stil, ze laten niet merken dat ze vissen. Maar iedere keer dat een aalscholver zo krachtig duikt, weet je: daar gaat er weer een!" Foto's van vroeger tonen grote groepen waterlelies op dit water, maar sinds hier graskar pers zijn geïntroduceerd, zijn de waterlelies verdwenen en al het andere watergroen behalve de dotterbloemen. Mevrouw Cramer wil de oude waterlelies weer terug en de graskarpers moeten opletten, want er is een visser ingeschakeld. Het water is ,van zwemkwaliteit en dat is gelukkig hetzelfde gebleven toen de vijver van Klein Wild hoef een belangrijke schakel werd bij het afvoeren van het overtollige water van Duin en Daal. De beek is uitgediept en er is een nieuwe rel gegra ven die ondergronds doorloopt naar de Kom van Walther. De kom van Walther (foto M. van Eeghen) Kom van Walther Oppervlakte 2.85 5 m2. De Kom van Walther ligt op de hoek van de Laan van Boreel en de Kenne- merweg. De glanzende waterspiegel van deze be trekkelijk kleine vijver met het gras én de pinken en schapen die daar lopen, maken het een idylle. 12 Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 3, herfst 2000

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 12