De Kom heeft een hoge functionele waarde. De natuurlijke afvloeiing van het water loopt vanaf het Meertje van Caprera via de vijver van Klein Wildhoef naar de Kom van Walther en dan door naar de Delft. De be langrijkste functie van nu is het duinrelwater op te vangen dat naar de Delft wordt ge pompt. In het hele duinrelstelsel is er tot landgoed Wildhoef weinig verval, maar juist deze kant op heel sterk: er is ruim één meter verschil tussen landgoed Wildhoef en de weilanden aan de Kennemerweg. Dat is nau welijks te zien, behalve bij Klein Wildhoef waar het water soms ruist en kabbelt door de stroming. Dit is een oud watergebied. Er is hier geen beschoeiing, maar het water loopt tot de randen van het gras. Op de grens van Klein Wildhoef en de Kennemerweg is een ecolo gische duiker geplaatst met richels erin zodat de beesten er doorheen kunnen lopen. Muizen, ratten, padden en ook konijnen maken er gebruik van. Wildhoefvijver Deze vijver is landschappelijk zeer waardevol door de glooi ende grasoevers en het grote, rustige wateroppervlak dat je ook vanaf de Kennemerweg kunt beleven. De vijver is be- schoeid met larikspalen en heeft een overloop aan de kant van de Borskilaan. Hier groeit alleen kalmoes in het water, en te zien aan het aantal vissers, zwemmen er veel vissen in. Het water aan deze kant van Bloemendaal staat allemaal met elkaar in verbinding. Net als bij de Van Wickevoort Crommelinlaan-vijvers wordt het water van het duinrel stelsel afgevoerd via een gemeenschappelijke waterloop, die onder de spoorbaan doorloopt naar de Delft. Deze rustige, rechthoekige vijvers dienen als fysieke barrière tussen Bloemendaal en het spoor, de grens van Haarlem. In deze vijvers groeien naast 'gewone' planten als de witte waterle lie en riet, ook de gele plomp en de beschermde zwane bloem (Butomus umbellatus) Vijver Hartenlustlaan en vijver van villa Hartenl ust Respectievelijke oppervlakte: 820 m2 en 750 m2. Dit eerst genoemde water is particulier bezit, maar je hebt er vanaf de openbare weg mooi zicht op. Er staan schitterende bo men aan het water: een mooie, grote beuk, een plataan en een moerascypres; oude bomen die waarschijnlijk last heb ben van de hoge grondwaterstand. In dit natte gebied groei en orchideeën. Al dit water is weer een uitvloeisel van het De Wildhoefvijver Vijver aan de Van Wickevoort Crommelinlaan overtollig drangwater van het strandvlaktegebied, net als de vijver van de villa Hartenlust aan de overkant van de laan. De tuin van de villa Hartenlust en de vijver worden onder houden op ecologische wijze. Op dit moment betekent 'ecologisch' dat van een glanzende waterspiegel geen kwes tie is en dat de rietsigaren (Typha latifolia, de lisdodde) naar 'hartelust' hun gang kunnen gaan. Acaciavïjver Oppervlakte 1.115 m2. Het is een klein stapje verder naar de Acaciavijver, die in een mooi buurtparkje ligt. Dit park is pas geleden gerenoveerd in overleg met de bewoners. De vijver ligt midden in een kring van bebouwing en de men sen die er omheen wonen hebben er bijna allemaal zicht op. De vijver en de vegetatie zijn dus als een kijk- en wandel park ingericht. Alleen de achterkant van het terrein is iets Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 3, herfst 2000 13

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 13